Answer:
Explanation:
a. Total surplus is the area bounded by points a, b, and c. To calculate total surplus, we use the following formula for the area of a triangle: Area = ½ × Base × Height. The area between the demand curve and the supply curve for the quantity ranging from 0 to 20 is the total economic surplus. This is a triangle with a base (best read off the price axis) of $80, which is the price difference at Q = 0, or between points a and c, and a height of 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a total surplus of (1/2) × $80 × 20 = $800.
The consumer surplus is the area between the demand curve and the equilibrium price line. Here we have a base of $40 (the price difference between the demand schedule price at Q = 0, which is $85, and the equilibrium price of $45). The height of the triangle is once again 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a consumer surplus of (1/2) × 40 × 20 = $400.
b. Deadweight loss is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and a reduced level of output at Q2. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bde. The base of this triangle is the difference in prices at points d and e, or $55 – $35 = $20. The height of this triangle is given by the difference in the restricted level of output of Q2 = 15 and the efficient level of output Q1 = 20, or 5 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $20 × 5 = $50. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original (efficient) total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $50 (deadweight loss) = $750.
c. The deadweight loss from overproduction is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and an additional level of output at Q3. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bfg. The base of this triangle is the difference in prices at points f and g, or $59 – $31 = $28. The height of this triangle is given by the difference in the additional level of output Q3 = 27 and the efficient level of output Q1 = 20, or 7 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $28 × 7 = $98. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $98 (deadweight loss) = $702. Note here that we maximize total (producer + consumer) surplus by producing the equilibrium quantity, but we lose surplus from overproduction (inefficient use of resources).
Answer:
See below
Explanation:
Given the above information, we will apply the formula below to compute direct labor rate variance.
Direct labor rate variance =
(SR - AR) × AH
Stanadard (Rate) SR = $6
Actual Hour (AR) = $6.25
Actual Hour (AH) = 30,000
Then,
Direct labor rate variance
= ($6 - $6.25) × 30,000
= -$0.25 × 30,000
= -$7,500
= $30,000 Unfavorable
It is unfavourable because the actual rate is more than the budgeted rate.
Answer: 2.63
Explanation:
The Market to Book ratio is also referred to as the price to book ratio. It is a financial evaluation of the market value of a company relative to its book value. It should be noted that the market value is current stock price of every outstanding shares that the company has while the book value is the amount that the company will have left after its assets have been liquidated and all liabilities have been repaid.
The market-to-book ratio will be the market price per share divided by the book value. It should be noted that the book value per share is the net worth of the business divided by the number of outstanding shares. The book value will be:
= [(12500 ×1) + $21200]/12500
= ($12500 + $21200)/$12500
= $33700/12500
=$2.70
The market-to-book ratio will now be:
= $7.10/$2.70
=2.63
Answer:Manufacturing costs assigned to completed units = $1143192
Explanation:
Material Costs = $600 000 (added at the beginning)
Conversion costs = $642600 incurred uniformly through out the process
Units Started = 100 000
Units on hand = 8000 units 40% complete
Units completed = 100 000 - 8000 = 92000 units
Percentage of units completed = 92000/100 000 = 92%
Material costs = $600 000 x 92% = $552000
Conversion Costs = $642 600 x 92% =$591192
Manufacturing costs assigned to completed = $552000 + $591192
Manufacturing costs assigned to completed units = $1143192