Answer:
$4,000
Explanation:
The computation of interest expense to be recognized on July 1 is shown below:-
Here the interest is paid in semi-annually,
so, the interest rate per period= 10% ÷ 2 = 5%
and the number of periods = 5 × 2 = 10
Bond premium = Five year bonds - Issued amount
= $92,000 - $88,000
= $4,000
Bond premium amortization per period = Bond premium ÷ Number of periods
= $4,000 ÷ 10
= $400
Interest expense to be recognized on July 1 = Issued amount × Interest rate per period) - Bond premium amortization per period
= ($88,000 × 5%) - $400
= $4,000
Answer:
D. $ 250,000
Explanation:
The total capital of Albert, Bert and Conell is:
$500000 + $300000 + $200000 = $1000000
given that Daniel will have 20% share in partnership.
So total capital of the partnership after admission of Daniel will be calculated as follows:
($1000000×100)/80 = $ 1250000
Daniel will invest:
$1250000 – $1000000 = $250,000
Answer:
<em>Incomplete question is "2. What journal entry should Johnson record to recognize bad debt expense for 2021? 3. Assume Johnson made no other adjustment of the allowance for uncollectible accounts during 2021. Determine the amount of accounts receivable written off during 2021 4. If Johnson instead used the direct write-off method, what would bad debt expense be for 2021?"</em>
1. Gross accounts Receivable = Allowance Account balance at beginning / 10%
= $30,000 / 10%
= $300,000
2. Year Account Title Debit Credit
2021 Bad debt expense $105,000
($500,000*10% + $55,000)
To Allowance for Doubtful Accounts $105,000
3. Accounts receivable written off = Beginning balance of Allowance Account - Ending Balance of Allowance account
= $30,000 - (- $50,000)
= $30,000 + $50,000
= $80,000
4. Bad debt expense for 2021 (direct write off method) = Amount written off = $80,000
Answer:
(a) 3 pounds of shrimp
(b) 5 pounds of shrimp
Explanation:
Opportunity costs refers to the costs or benefits that are foregone to select some other alternative.
Vietnam can produce 180,000 pounds of shrimp or 60,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 180,000 ÷ 60,000
= 3 pounds of shrimp
Ecuador can produce 130,000 pounds of shrimp or 26,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 130,000 ÷ 26,000
= 5 pounds of shrimp
Therefore,
According to the principle of comparative advantage, the Vietnam has a comparative advantage in producing rice because it has a opportunity cost of producing rice than Ecuador.
Answer:
Option c is the correct answer.
Explanation:
The depletion expense or charge for the period can be calculated using the following formula,
Depletion expense = [(Cost - Salvage Value) / Total units expected to be mined] * Units mined during the period
Depletion expense = [(1500000 - 250000) / 2000000] * 150000
Depletion expense = $93750
The entry to record the expense is,
Depletion expense 93750 Dr
Accumulated depletion 93750 Cr
So, option c is the correct answer.