Calculate fixed cost per unit
357,000÷21,000=17 per unit
Fixed cost for 19000 units
17×19,000=323,000
Calculate variable cost per unit
309,750÷21,000=14.75
variable cost for 19000 units
14.75×19,000=280,250
So the answer is
$323,000 fixed and $280,250 variable
Hope it helps!
Answer:
Debited to Retained Earnings of $500,000.
Explanation:
At the time of declaration of the dividend, the journal entry is recorded which is shown below:
Retained earning A/c Dr $500,000
To Dividend payable A/c $500,000
(Being cash dividend declared)
On the declaration date, the dividend amount is recorded. So while recording we debited the retained earning account and credited the dividend payable account
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Amanda's consumer surplus is $10, since the ruby was worth $10 more than she paid for it. Tony was willing to sell the ruby for a minimum of $140, and received $330, making his producer surplus $190.
Answer: Amanda: consumer surplus of $10. Tony: producer surplus of $190
Answer:
$116,161.616
Explanation:
Given that,
Total interest paid = $230,000
Time period = 30 year
Annual interest rate = 6.6%
Total interest on loan = Loan amount × Interest rate × Time period
$230,000 = Loan amount × 6.6% × 30 years
Loan amount:


= $116,161.616
Therefore, the loan amount is $116,161.616.