Answer:
its total assets equal to $510 million,
Explanation:
Total assets = Loans + Bonds + Reserves
= $400 million + $80 million + $30 million
= $510 million
Therefore, its total assets equal to $510 million,
Answer and Answer
Cross elasticity of demand is an economic concept that measures the responsiveness in the quantity demanded of one good when the price for another good changes
You can calculate the Cross Price Elasticity of Demand (CPoD) as follows: CPEoD = (% Change in Quantity Demand for Good A) Ă· (% Change in Price for Good A) Therefore the problem becomes CPEoD = 10% / 5% so CEPoD = 2%
. =2%
The consequence if a memory manager and a processor manager
stopped communicating would lead to a negative outcome as they need to
communicate in order for the process managaer to process the information that
is being delivered in and out and for the memory manager to store each of that
information that could be later use in the future and for privacy purposes. If
they weren’t able to communicate, the process would be disrupted, causing
negative outcomes such as having information to be leaked and to have no
organization at all.
Answer:
$206700.
Explanation:
Given: Purchase price= $185000.
Real estate commissions= $15000.
Legal fees= $700.
Expense of clearing land= $2000.
Expense to remove old building= $4000.
Now, calculating the expense allocated to the cost of land.
As given property is purchsed for a building site and expense are to clear land for new building.
⇒ Expense allocated to the cost of land= 
⇒ Expense allocated to the cost of land= 
∴ Expense allocated to the cost of land= $206700.
Hence, $206700 should be allocated to the cost of the land.