answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
2 years ago
6

You run a school in Florida. Fixed monthly cost is $5,371.00 for rent and utilities, $5,502.00 is spent in salaries and $1,071.0

0 in insurance. Also every student adds up to $99.00 per month in stationary, food etc. You charge $725.00 per month from every student now. You are considering moving the school to another neighborhood where the rent and utilities will increase to $10,110.00, salaries to $6,928.00 and insurance to $2,339.00 per month. Variable cost per student will increase up to $177.00 per month. However you can charge $1,169.00 per student. At what point will you be indifferent between your current mode of operation and the new option
Business
2 answers:
oee [108]2 years ago
6 0

Answer:  You will be indifferent when the total number of student is 20 (approx).

Explanation:

Let the number of student be x

Total profit from first operation:

= Charge per student × x - rent - salaries - insurance - Students stationary

= 725x - 5,371 - 5,502 - 1,071 - 99x

= 626x - 11,944

Total profit from second operation:

= Charge per student × x - rent - salaries - insurance - Students stationary

= 1169x - 10,110 - 6,928 - 2,339 - 177x

= 992x - 19377

At point of indifference,

Profit from first operation = profit from second operation

626x - 11,944 = 992x - 19377

366x = 7,433

 x = 20.30 or 20 (Approx)

Hence, you will be indifferent when the total number of student is 20 (approx).

marissa [1.9K]2 years ago
3 0

Answer:

the total amount of students is approximately 20

Explanation:

You might be interested in
An economist studying the market for wild Alaskan salmon determines the price elasticity of supply to be 0.43. a. In this case,
Marina86 [1]

Answer:

A. Inelastic

B. a less than 10% increase in quantity supplied

Explanation:

A supply is inelastic when a percentage change in quantity supplied is less than percentage change in price.

A supply is inelastic if the price elascitiy is less than 1.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rivoli Inc. hired you as a consultant to help estimate its cost of capital. You have been provided with the following data: D0 =
Illusion [34]

Answer:

9.5%

Explanation:

The formula to compute the cost of common equity under the DCF method is shown below:

= Current year dividend ÷ price + Growth rate

In first case,  

The current dividend would be  

= Last year dividend + last year dividend × growth rate

= $0.80 + $0.80 × 8%

= $0.80 + $0.064

= $0.864

The other things would remain the same

So, the cost of common equity would be

= $0.864 ÷ $57.50 + 8%

= 0.015026 + 0.08

= 9.5%

6 0
2 years ago
In 2010, the imaginary nation of Bovina had a population of 5,000 and real GDP of 600,000. In 2011 it had a population of 5,200
Elenna [48]

Answer:

The correct answer is B. During 2011, real GDP per person in Bovina grew by 2 percent, which is about the same as average U.S. growth over the last one-hundred years.

Explanation:

To determine the growth rate of Bovina, the country's GDP per capita must be calculated, which gives a genuine result regarding the country's production based on the size of its population. The GDP per capita is calculated by dividing production by the number of inhabitants of the country.

In 2010, Bovina had a GDP per capita of $ 120, since it had a GDP of $ 600,000 and a population of 5,000 people (600,000 / 5,000 = 120). In turn, in 2011, the country had a GDP per capita of $ 122.4, which arises from having a population of 5,200 and a GDP of $ 636,480 (636,480 / 5,200 = 122.4).

As we can see, there was a growth in the GDP per capita, so there was a real growth in the GDP of the country. To determine the growth percentage, we must determine how much 2.4 (122.4 - 120) represents with respect to the initial GDP per capita of 120. To do this, a cross multiplication must be used:

120 = 100

2.4 = X

(2.4 x 100) / 120 = X

240/120 = X

2 = X

As we can see, the economic growth between 2010 and 2011 was 2%.

8 0
1 year ago
Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13. Current unit costs for part B13 are as follows: Direct material
Yakvenalex [24]

Answer:

It is cheaper to make the part in house.

Explanation:

Giving the following information:

Harrison Enterprises currently produces 8,000 units of part B13.

Current unit costs for part B13 are as follows:

Direct materials $12

Direct labor 9

Factory rent 7

Administrative costs 10

General factory overhead (allocated) 7

Total $45

If Harrison decides to buy part B13, 50% of the administrative costs would be avoided.

To calculate whether it is better to make the par in-house or buy, we need to determine which costs are unavoidable.

Unavoidable costs:

Factory rent= 7

Administrative costs= 5

General factory overhead= 7

Total= 17

Now, we can calculate the unitary cost of making the product in-house:

Unitary cost= direct material + direct labor + avoidable administrative costs

Unitary cost= 7 + 5 + 5= $17

It is cheaper to make the part in house.

3 0
2 years ago
Howrley-David, Inc., manufactures two models of motorcycles: the Fatboy and the Screamer. Both models are assembled in the same
Greeley [361]

Answer:

<em>Cost per Unit  Fatboy= $  27800 </em>

<em>Screamer Cost per unit =  $3779.80   </em>

Explanation:

Howrley-David, Inc.

                               

                                        Fatboy             Screamer           Total

Units Assembled               990                 1,980                  2,970

Materials cost per unit      $ 2,600        $ 3,600

Material Costs                   2574000         7128000  

Other costs:

Direct labor                          $1069200       2138400      $ 3,207,600

Indirect materials                                                                 534, 600

Other overhead                                                                  <u>  1,603,800</u>

FoH                                     712800           1425600           2138400

Total Costs                          2752,2000    7484000

<u>No of units                             990                1980</u>

<u>Cost per Unit                       27800              3779.80   </u>

The total costs have been added and then divided with the number of units to get the cost per unit.

Direct Labor Costs  =Total Direct Labor Costs/ Total number of units* required number of units

DLC for Fatboy= $ 3,207,600 /2970 *990= $1069200

DLC for Screamer= $ 3,207,600 /2970 *1980= 2138400

FActory Overheads = Total Factory Costs/ Total Units ( Required Units)

FOH for Fatboy=  534, 600 +1,603,800/2970 * 990= 712800

FOH for Screamer = 534, 600 +1,603,800/2970 * 1980=  1425600

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Margaret would like to work in the Journalism and Broadcasting industry. Which set of qualifications would best assist Margaret
    7·2 answers
  • Which NIMS Management Characteristic includes maintaining accurate and up-to-date inventories of personnel, equipment, teams, an
    15·1 answer
  • Sunshine’s Organic Market sells organic produce. Assume that labor is the only input that varies for the firm. The store manager
    6·1 answer
  • Armour, Inc., an advertising agency, applies overhead to jobs on the basis of direct professional labor hours. Overhead was esti
    5·1 answer
  • Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $200,000 and i
    11·1 answer
  • LCI Cable Company grants 2.9 million performance stock options to key executives at January 1, 2021. The options entitle executi
    7·1 answer
  • Solar Innovations Corporation bought a machine at the beginning of the year at a cost of $40,000. The estimated useful life was
    13·1 answer
  • Suppose your grandma sends you $100 for your birthday and you deposit $100 into your checking account at the local bank. The res
    8·2 answers
  • A linear programming approach is usually used by managers involved in portfolio selection to maximize risk. minimize risk. maxim
    6·1 answer
  • For a particular maximization problem, the payoff for the best decision alternative is $15.7 million while the payoff for one of
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!