answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
1 year ago
6

Michael is unaware that it is very important for those from Japan to establish close personal relationships before talking about

business. His violation of such ____, which concerns routine social conventions, is probably the main reason that he fails to have Norio sign the contract.
Business
1 answer:
nikitadnepr [17]1 year ago
5 0

Answer:

Mores

Explanation:

Mores are the behaviors and customs that people have in a particular place and usually, they expect that you adhere to them when you are there and you would probably be judge based on that. According to this, the answer is that Michael's violations of such mores, which concerns routine social conventions, is probably the main reason that he fails to have Norio sign the contract because he didn't follow the custom people have in Japan to establish close personal relationships before talking about business and that affected his image because Michael's behavior was not acceptable for them.

You might be interested in
Ben Anderson, the head of product development and product management at Recycline, says that at Recycline, "if you're interested
lisov135 [29]
Hihihihihihihihihihihihihiji
4 0
2 years ago
A blue-ocean strategy: A). is an offensive strike employed by a market leader that is directed at pilfering customers away from
mixas84 [53]

Answer: <u>The correct answer is D).</u>

<u />

Explanation:  A blue ocean strategy is used to gain a broad and durable competitive advantage by abandoning existing markets and inventing a new market segment in which competitors are minimal and allow the company to meet a new demand.

7 0
1 year ago
The typical consumer's food basket in the base year 2015 is as follows: 30 chickens at $4 each 10 hams at $5 each 10 steaks at $
jarptica [38.1K]

Answer:

A) change in the cost of eating index = <u>20% increase</u>

B) Suppose that consumers are completely indifferent between two chickens and one ham. For this example, how large is the substitution bias in the official "cost-of-eating" index?

The <u>INCREASE</u> in the cost-of-eating index is <u>18</u> %.

The <u>OVERESTIMATE</u> of inflation in the cost of eating reflects substitution bias.

Explanation:

2015

product               units              unit cost               total

chickens              30                      $4                   $120

hams                    10                      $5                     $50

<u>steaks                  10                      $8                     $80</u>

total                                                                       $250

2016

product               units              unit cost               total

chickens              30                      $5                   $150

hams                    10                      $7                     $70

<u>steaks                  10                      $8                     $80</u>

total                                                                       $300

A) ($300 - $250) / $250 = 20%

B)

if consumers are indifferent for 2 chickens per 1 ham, then the new basket should be assuming consumers will purchase the cheapest option:

2016

product               units              unit cost               total

hams                    25                      $7                   $175

<u>steaks                  10                      $8                     $80</u>

total                                                                       $255

the increase in inflation would have been = ($255 - $250) / $250 = 2%

the substitution bias = reported inflation - real inflation = 20% - 2% = 18%

8 0
2 years ago
At an activity level of 8700 machine-hours in a month, Falks Corporation's total variable production engineering cost is $728,19
Jobisdone [24]

Answer:

$109.80 per unit

Explanation:

For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method

Firstly

Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units

Variable cost per unit = $83.70 per unit

Secondly

Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units

Fixed cost per unit = $26.10 per unit

Lastly

Total cost = Variable cost + Fixed cost

Which we have as;

Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit

Total cost = $109.80 per unit

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
The Williams Supply Company sells for $50 one product that it purchases for $20. Budgeted sales in total dollars for the year ar
frutty [35]

Answer:

The Williams Supply Company

a. Estimated Cash Collections for July

58% sales month (60% -2%)    $171,100 ($295,000 * 58%) July

25% ffg month                           60,000 ($240,000 * 25%) June

12% second month                     21,000 ($175,000 * 12%) May

Estimated cash collections = $252,100

b. Estimated July Cash Payments for Purchases:

                                                        July

Cost of purchases                      $122,000

50% purchase month                     61,000

50% ffg month                               47,200

Total payment for purchases   $108,200

c. July Selling and Administrative Expenses:

Monthly fixed expenses                   $72,000

Variable expenses ($5 * 5,900)        29,500

Total selling and admin expenses $101,500

d. Cash Receipts Over Disbursements for July:

Beginning cash balance       $125,000

Total cash receipts                 252,100

Total cash available              $377,100

Cash Disbursements:

Purchases                            $108,200

Selling and Admin.                 101,500

Total cash disbursements $209,700

Cash balance                      $167,400

Explanation:

a) Data and Calculations:

Selling price of product = $50 per unit

Purchase cost of product = $20 per unit

Total budgeted sales for the year = $3,000,000

Total budgeted sales for the year (units) = 60,000 units

Month   Sales Revenue      Unit Sales

May          $175,000          3,500 ($175,000/$50)

June         240,000          4,800 ($240,000/$50)

July          295,000          5,900 ($295,000/$50)

August    320,000           6,400 ($320,000/$50)

July 1 Account Balances:

Cash = $125,000

Merchandise inventory  = $47,200

Accounts receivable (sales) = $84,530

Accounts payable (purchases) = $47,200

Payment of Purchases:

50% purchase month

50% ffg month

Cash collections from sales:

58% sales month (60% -2%)

25% ffg month

12% second month

Ending inventory = 40% of the budgeted sales in units in the next month

Total budgeted selling and administrative expenses (excluding bad debts) = $1,200,000

Fixed expense = $864,000 ($1,200,000 * 3/4) - $36,000

Monthly fixed expenses = $72,000 ($864,000/12)

Variable selling expenses = $300,000 ($1,200,000 - $900,000)

Variable selling expenses per unit = $5 ($300,000/60,000)

Purchases Budget

                                          June         July    

Ending inventory             2,360      2,560

Sales                                4,800      5,900

Units available for sale    7,160      8,460

Beginning inventory        1,920     2,360

Purchases                       5,240      6,100

Cost of purchases     $104,800  $122,000 (6,100 * $20)

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Suppose you want to play a carnival game that costs 7 dollars each time you play. If you win, you get $100. The probability of w
    13·2 answers
  • Matthew is an accountant at Larson Enterprises. He frequently feels pressured to make unethical accounting decisions in order to
    6·1 answer
  • Joe Beary wants to attend Riverside College. Eight years from today he will need $50,000. If Joe's bank pays 6% interest compoun
    14·1 answer
  • New Jersey Valve Company manufactured 7,800 units during January of a control valve used by milk processors in its Camden plant.
    8·1 answer
  • f the company estimates that it will need 55,480 pounds of raw material to satisfy production needs in March, then the raw mater
    8·1 answer
  • 6. What aggregate planning difficulty that might confront an organization offering a variety of products and/or services would n
    7·1 answer
  • Taylor devotes a lot of time to his fam and his friends. It is obvious he values ______.​
    13·1 answer
  • Bunnell Corporation is a manufacturer that uses job-order costing. On January 1, the company’s inventory balances were as follow
    15·1 answer
  • Benjamin put together a committee that included his colleagues. This committee had the sole task of monitoring the effect of the
    10·1 answer
  • Barbara, a product manager at an organic soap manufacturing company, is supposed to interview a candidate for a new job opening
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!