Answer:
The return you expect in U.S. dollars is 1.116%
Explanation:
0.85 = 0.93 ( 1+0.02/1+X)
0.85/0.93 = 1.02/X
0.913978 = 1.02/X
X = 1.02/0.913978
= 1.116%
Therefore, The return you expect in U.S. dollars is 1.116%
Answer:
So total cost of processing Costumers in January is $7200
And total cost of processing Costumers in February is $6000
Explanation:
Total cost of Representative for the whole year = 8000×12 = $96,000
Total number of customers complaints processed in a year = 40,000
Therefore, cost of Processing per customer complaints =
per costumer complaint
Calculation of total cost of processing customer complaints:
Month Allocated Cost
So allocated cost in January = $2.4 ×3000 = $7200
And allocated cost in February = $2.4×2500 = $6000
Answer:
Selling price per composite unit= $11.3
Explanation:
Giving the following information:
Madison Corporation sells three products (M, N, and O) in the following mix: 3:1:2.
Unit price and cost data are: M N OUnit sales price$12 $10 $11
<u>First, we need to calculate the sales proportion for each product:</u>
M= 3/6= 0.5
N= 1/6= 0.17
O= 2/6= 0.33
<u>Now, the selling price per composite unit:</u>
Selling price per composite unit= (0.5*12) + (0.17*10) + (0.33*11)
Selling price per composite unit= $11.3
Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
She will save about $267.27 ($2160.24 - $1892.97) in interest over the course of a year if she transfers her balance to a credit card with an apr of 10.8%, compounded monthly. This problem can be solved using the compounding interest formula which stated as A = P*(1+i)^n. A is the amount affected by the compounding interest, i is the interest rate, and n is the period of time. You must find the amount using the 24.2% and 10.8% compounding interest and find the difference between them.