answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
2 years ago
6

Bob,s candle factory is considering three different manufacturing options. Option A uses hand labor with fixed costs of $10,000

and variable costs of $2.75/candle. Option B uses a combination of hand and automation with fixed costs of $15,000 and variable costs of $1.10/candle. Option C is highly automated with fixed costs of $20,000 and variable costs of $0.75/candle.
a. If demand for Bob's candles is 2500, which option should he pick? _____and what is the cost? ______
b. If demand for Bob's candles is 4500 which option should he , and what is the cost?_________ pick? _________
Business
1 answer:
sergeinik [125]2 years ago
3 0

Answer:

a. If demand for Bob's candles is 2500, which option should he pick?

  • OPTION A

and what is the cost?

  • $16,875

b. If demand for Bob's candles is 4500 which option should he $19,950

  • OPTION B

and what is the cost?

  • $19,950

Explanation:

Option A uses hand labor with fixed costs of $10,000 and variable costs of $2.75/candle.

Option B uses a combination of hand and automation with fixed costs of $15,000 and variable costs of $1.10/candle.

Option C is highly automated with fixed costs of $20,000 and variable costs of $0.75/candle.

demand = 2,500 units

option A = $10,000 + ($2.75 x 2,500) = $16,875

option B = $15,000 + ($1.10 x 2,500) = $17,750

option C = $20,000 + ($0.75 x 2,500) = $21,875

demand = 4,500 units

option A = $10,000 + ($2.75 x 4,500) = $22,375

option B = $15,000 + ($1.10 x 4,500) = $19,950

option C = $20,000 + ($0.75 x 4,500) = $23,375

You might be interested in
Scenario 9-1 For a small country called Boxland, the equation of the domestic demand curve for cardboard is Q D = 200 − 2P , whe
Ksenya-84 [330]

Answer:  a. benefits Boxlandian consumers by $672 and harms Boxlandian producers by $598.50.

Explanation:

Equilibrium price will be at level where quantity demanded equals quantity supplied.

200 − 2P = -60 + 3P

200+60 = 5P

5P = 260

P = $52

Equilibrium Quantity Demanded = 200 − 2P = 200 - 2 * 52 = 96 units

In a no-trade situation the demand in Boxland is 96 units at a price of $52. If they were to buy at the world price of $45, they would benefit;

= (96 * 52) - (96 * 45)

= 4,992‬ - 4,320‬

= $672

Producers however would produce the following at a price of $45;

Q S = -60 + 3P

= -60 + 3(45)

= 75 units

They would be supplying less units and be hurt.

7 0
1 year ago
Why is it important for the ALSA management team to understand the importance of social media in their work?
Bad White [126]

Answer: the ALSA management team must understand the importance of social media in their work because of globalization. People can work from one country to another country through social media. Through social media you can get answer to your problems at work quickly.

Explanation:

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Davidson offers several solutions to the major issues, stating that fiscally we are actually not a nation that is divided on the
Mila [183]
QUESTION 1.
Some of the fiscal solutions that Davidson mentions tweaking in a bid to cut government spending multiple subtle ways <span>are as follows:
I. R</span>aise social security retirement age
II. Reduce medicare for wealthy seniors
III. Raise medical <span>healthcare contributions


</span>QUESTION 2.
According to Davidson, the republican and the democrat philosophies are two fundamentally different economic philosophies that impact the debt crisis faced by the United States. In his opinion, the republicans want a system in which the government’s only job should be to create an efficient society, whereas the Democrats aim at making sure that everyone lives in an “equitable, fair society”. I think I would agree more with the Democrat philosophy because equity and fairness to everyone is<span> a key public value outcome in every society.


</span>
QUESTION 3.
<span>The two fiscal issues that are hyper-partisan are as follows:
I. </span>Military defense spending.
II. I<span>ssues of taxes
</span>- The parties are so divided chiefly because they have extreme opposites points of view on several issues.
- On the issues, I lean towards the Democrat view. 


QUESTION 4.
Towards the end of his talk, Davidson says he fears that the longer we delay any solution, the more the world will look to the U.S. not as the bedrock of stability in the global economy, but as a place that can't resolve its own fights. He explains that the higher interest rates are going to be, the quicker we're going to have to face a day of horrible calamity.
4 0
2 years ago
On March 1st, Mr. Smithe signed up for a fitness program at Fit Co. and paid $960 for the entire program upfront. The program in
vichka [17]

Answer:

Revenue - March = $160

Explanation:

The accrual principle in accounting states that the revenues for a period should match the expenses for that particular period and any revenue or expense should be recorded in the period to which it relates to. This means that the upfront fee received by Fit Co. is a liability and should not be recorded as a revenue until it is earned. So, by providing two sessions in the month of March, Fit Co. has earned revenue for 2 sessions out of the twelve. Thus, at the end of March, Fit Co. should record a revenue of,

Revenue - march = 960 * 2/12 = $160

8 0
1 year ago
Lakeview Apartments is an 800​-unit apartment complex. When the apartments are​ 90% occupied, monthly operating costs total $ 22
Harman [31]

Answer:

$204,080

Explanation:

The computation of operating cost is shown below:-

operating cost if occupy 55%

Cost on (800 × 90%)

= 720 units is $220,040

Cost on (800 × 80%)

= 640 Units is $215,480

Variable cost per unit = Changes in total cost ÷ High activity-Low activity

= ($220,040 - $$215,480) ÷ (720 - 640)

= 4,560 ÷ 80

= 57 per unit

Fixed cost = Total cost - Variable cost

= $220,040 - (720 × 57)

= $179,000

Cost equation:

Total cost = Fixed cost + Variable cost per unit

Y = $179,000 + 57X

Y = $1790,00 + (57 × 440)

Y = $204,080

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Now, suppose the student wishes to bring back some ice cream from the restaurant for her friends at school, but since it is such
    6·2 answers
  • Vinnie (our friend in the video) had a lot of credit cards, and he did have fun with them! Then he nearly went broke. What was t
    10·1 answer
  • Meryl, a training manager, is making a presentation to her company's business leaders. She says meeting the company's five-year
    8·1 answer
  • Selling and pledging accounts receivable LO C3 On June 30, Petrov Co. has $128,700 of accounts receivable. July 4 Sold $7,245 of
    8·1 answer
  • Assume that an MNC purchases a foreign building, and then leases the building to another party and allows that party to operate
    8·1 answer
  • Jane has just been appointed as purchasing manager of Tacoma Technologies Corp. The previous purchasing manager, who recently re
    5·1 answer
  • Containers, Inc., sends its standard order form to Distribution Corporation to evidence a sale of packing materials. Distributio
    11·1 answer
  • Using your accounting knowledge, fill in the blanks in the following separate income statements a through e. Identify any negati
    14·1 answer
  • Stephen is a new insurance agent with an established company.He is nervous at the idea of making cold calls on the telephone to
    5·1 answer
  • Morris is a software engineer for a manufacturer. He wrote a program for the accounting department. During the testing phase, he
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!