Answer:
Z-Mart purchased $3,000 worth of merchandise on credit. Transportation costs were an additional $100, paid cash to the cartage company on delivery. Z-Mart returned $300 worth of merchandise and paid the invoice on time, and took a 2% purchase discount. The amount of this payment was <u>$2744</u>
Explanation:
Purchases excluding freight $3,000
Less:Goods returned -$300
Add:freight charges $100
Net Purchases $2,800
Less:Discount on payment($2,800*2%) -$56
Net cash paid $2,844
Answer:

since 

Explanation:
U(q₁ q₂)

Budget law can be given by

Lagrangian function can be given by

First order condition csn be given by



From eqn (i) and eqn (ii) we have

Putting
in euqtion (iii) we have

since 

Answer:
$3,596,800
Explanation:
The computation of net proceeds to the company is shown below:-
Net proceeds = Number of shares of stock × Offer price × (1 - Underwriter spread percent) - Administrative cost
= 110,000 × $39 × (1- 0.08) - $350,000
= 110,000 × $39 × 0.92 - $350,000
= $3,946,800 - $350,000
= $3,596,800
So, for determining the net proceeds we simply applied the above formula.
Answer:
china
Explanation:
if your traveling to china on business do not discuss business during meals .
Answer:
B
Explanation:
moneys always good motivation