<span>Jason bought a used car and got a loan from his credit union
</span><span>The Overtons bought a new home and mortgaged it for 30 years.
</span><span>Tammy borrowed $40,000 in school loans to be paid back in 5 years.
</span>
Answer:
Total overhead= $17,600
Explanation:
Giving the following information:
Variable manufacturing overhead $ 1.65
Fixed manufacturing overhead $ 11,000
Units produced= 4,000
<u>The total overhead is the sum of the total variable cost and the total fixed costs.</u>
Total overhead= 1.65*4,000 + 11,000
Total overhead= $17,600
Answer:
The buyer can sue for specific performance of the contract. In real estate, in order for the buyer to be able to sue for specific performance, he/she must have all the money (or mortgage) ready to finish the transaction. It is very difficult for someone to sue for damages for not wanting to complete the sale of a house because houses are unique in a way that similar houses in different neighborhoods or even streets might be worth a lot more or less.
When you sue for specific performance, the non-breaching party will request that the other party performs their side of the contract.
Answer:
-$16.78%
Explanation:
Given that
Proceeds from selling the shares = $4,301
Beginning price = $12.92
The computation of capital gains yield is shown below:-
End price per share
= $4,301 ÷ 400
= $10.7525 per share
Capital gains yield = (End price - Beginning price) ÷ Beginning price
= ($10.7525 - $12.92) ÷ $12.92
= -$2.1675 ÷ $12.92
= -$16.78%
Answer:
The sales tax is regressive with respect to income
Explanation:
sales tax by Jennifer = 0.1*30000
= 3000
tax/income = 3000/50000
= 6%
sales tax by steve = 0.1*27000
= 2700
tax/income = 2700/30000
= 9%
The tax increases with decrease in income, it indeed is regressive on the whole.
Therefore, The sales tax is regressive with respect to income