Answer:
Explanation:
The computation is shown below:
The free cash flow is
= Expected net operating profit after taxes - net capital expenditure - net operating working capital
= $2,400 million - $360 million - $45 million
= $1,995 million
Now the total firm value is
= Free cash flow ÷ (cost of capital - growth rate)
= $1,995 million ÷ (11.70% - 3.90% )
= $1,995 million ÷ 7.8%
= $25,576.92 million
Now the intrinsic value of equity is
= Total firm value - outstanding debt - preferred stock
= $25,576.92 million - $11,510 million - $6,394 million
= $7,672.92 million
And, the intrinsic value per share
= $7,672.92 million ÷ 675 million shares
= $11.37 per share
The answer is b idk why but i think im right
Answer:
Explanation:
1. prime costs: direct materials+direct labour
= $22,000+$35,000
= $57,000
2. Conversion Costs= Direct labour + Manufacturing Overheads
= $35,000+ $17,500
= $52,500
3. Product Costs = direct material+ direct labour+ manufacturing overheads
= $22,000 + $ 35,000 + $17,500
= $74,500
4. Period Costs = Selling expenses+ administrative expenses
= $17,600 + $13, 400
= $31,000
If 13,750 equivalent units are produced, what is the equivalent material cost per unit = direct materials costs / unit produced
= $22,000/13,750
= $1.6 per unit
If 17,500 equivalent units are produced, what is the equivalent conversion cost per unit = total conversion costs/unit produced
= $52,500/17,500
=$3 per unit
Answer:
Expense & revenue summary a/c (credit balance) = $3500
Explanation:
1. Dr Expense & revenue summary 52500
Cr Sales discount 1500
Cr Sales return & allowance 3000
Cr Depreciation expense 25000
Cr Salaries expense 23000
(Close expenses to expense & revenue summary a/c)
2. Dr Sales 56000
Cr Expense & revenue summary 56000
(Close sales to expense & revenue summary a/c)
3. Dr Expense & revenue summary a/c 3500
Cr Retained earning a/c 3500
(To close expense & revenue summary a/c)
4. Dr Retained earning 2000
Cr Expense & revenue summary 2000
(Close dividend to expense & revenue summary a/c)d
Answer:
A) anchoring bias
Explanation:
Anchoring bias refers to a common mistake of relying heavily on the first information that we get, or in this case, the first information that we look for.
We all tend to suffer from anchoring bias, that is why it is one of the oldest sales techniques. Everyone has seen an ad that states a before price and a discount price. If the difference between the before price and the after price are significant, then we will consider that it is a bargain. Or a salesperson first shows us an expensive product, and then shows us a similar but lower priced product, we tend to believe the second product is cheap.
When most of us look for a job, of course we focus on the salary, since we want to work to earn money. But only focusing on the salary is seeing only half the picture, although the most important half. Other associated benefits or costs are usually not considered, e.g. a high paying job might also require dressing formally or spending a lot of time travelling.