Answer:
$71,720.
Explanation:
We can find the answer by finding the future value for the two periods (the 15 years under 4.1% interest rate, and the 18 years under 3.5% interest rate) using the future value of an investment formula:
FV = PV (1 + i)^n
Where:
- FV = Future value
- PV = Present value
- i = interest rate
- n = number of compounding periods
Now, for the first period of time, we plug the amounts into the formula:
FV = $21,000 (1 + 0.041)^15
FV = $38,369
Now, we take that result, and apply the same formula:
FV = $38,369 (1 + 0.035)^18
FV = $71,270
So, the total amount you will have in your account after 33 years is $71,720.
Answer:
THE LOTTERY ONE #IM 13 MY SISTERS IN COLLAGE
Explanation:
Answer: Avoiding use of green/environmentally-friendly materials (which are of lower quality than superior materials)
Explanation:
The International Footwear Federation is a consumer group that issues s/q ratings for footware makers around the world.
The S/Q ratings range from 0 - 10 stars and measure everything between the quality and appearance of the footware apparel.
Footware with high quality materials that are durable rank high in the S/Q matrix and as such it is imperative that companies aiming to move higher up the S/Q scale, use high quality materials.
Avoiding the use of green/environmentally-friendly materials (which are of lower quality than superior materials) and instead using Superior materials, whilst not entirely good for the Environment, will make a shoe stronger which would increase the S/Q rating.
Answer:
$6,000
Explanation:
First, Carey's allowable deductions repersents 'real estate loss allowance. The real estate loss allowance is an allowance or tax reduction made available to taxpayers who are also owners of rental properties in the U.S.
The specific allowance states that if the adjusted gross income of the owner of the rental property is $100,000 or less, then the taxpayer is allowed a deduction of $25,000. However, this begins to reduce as the adjusted gross income approaches $150,000 and the allowance is completely eliminated when the income exceeds $150,000
Based on this explanation, Carey's Adjusted Gross Income= $138,000, higher than $100,000 but less than $150,000
The calculation= 50% ($150,000- maximum allowable adjusted gross income- $138,000 - Carey's reported adjusted gross income)
=0.50 ($12,000)
= $6,000