Answer:
Total cost= $6,180
Explanation:
<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= (202,100/47,000) + 2
Predetermined manufacturing overhead rate= $6.3 per direct labor hour
<u>Now, we can allocate overhead:</u>
<u />
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Allocated MOH= 6.3*100
Allocated MOH= 630
<u>Finally, the total cost:</u>
Total cost= 850 + 4,700 + 630
Total cost= $6,180
Answer: None
Explanation: The IRS commuting rule allows for business travel expenses to be deducted as business expenses but this does not apply to commuting expenses.
Business travel expenses include Judi driving the company car to customer's locations or using any other form of transportation to meet a client. It even covers travelling by plane to another state for the same purpose.
It however does not apply to travelling between home and work, this is a daily travel expense as you need to get to work anyway.
Answer:
D) $14,000
Explanation:
Description Estimated life Cost Amortization per year
Sales office 10 years $47,000 $4,700
Warehouse 25 years $75,000 $7,500
Parking lot 15 years $18,000 $1,800
total $14,000
Even though the useful life or the warehouse and parking lot is longer than 10 years, since the lease contract is only for 10 years, then it must be depreciated in 10 years.
Answer:(1) Decrease (2) Increase (3) Decrease (4) Decrease (5) Not chanhe
Explanation: This tries to describe a free market economy,where price, quantity demanded and quantity supplied are influenced by the market forces. The improved productivity of the Sugarcane which is a major raw material for sugar production is increased,the cost of production of Sugarcane will decrease as productivity increases,the quantity supplied to the market will increase leading to decreased price for all sugar value chain. The price for Honey a sweetener will also decrease responding the increased demand for sugar but the price for textile will not change because it is not a substitute for sugar.
Answer:
Opportunity cost will be $44
So option (d) will be the correct option
Explanation:
We have given that if he is not going to class then he save $4 of campus parking fee
And he work for 4 hours at rate of $10 per hour
So his total earning will be = 4×$10 = $40
Now we have to find the opportunity cost
Opportunity cost will be given by
Opportunity cost = Earning +saving = $40+$4 = $44
So option (d) will be the correct answer