Answer:Assimilitors
Explanation:
The assimilators are the individuals who depend on the reflective observation and conceptualization on abstracts.
These are the set of individuals who seems to more concerned about the abstract ideas and concepts rather than concerned about about other people. The assimilators also focus on how precise and logically sound an idea is, rather than focusing on the practical values of the ideas. .
Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
This is a key idea with international trade. This involves what is known as comparative advantage.
let's say country A can produce a ton of soybeans in 4 hours and a ton of corn in 2 hours. While country B can produce a ton of soybeans in 15 hours and a ton of corn in 5 hours.
Looking at this set up you can see that country A can produce both corn and soybeans faster, so they have an absolute advantage in both!
However what trade is based on is opportunity cost. So if we think about how much corn country A has to give up to produce soybeans, they have to divert a total of 4 hours from corn to soy beans to produce one ton of soy beans. That 4 hours could be used to produce 2 tons of corn (since 2 hours for 1 ton and we're taking away 4 hours!). So opportunity cost of soybeans in country A is 2 corn.
In country B they would need a total of 15 hours to produce one extra ton of soybeans, but those 15 hours could instead be used to produce 3 tons of corn (5 hours per ton and we're stealing 15 total hours). That means country B's opportunity cost is 3 corn.
Since A has a lower opportunity cost in produce soybeans they will specialize and B will specialize in corn.
Answer:
$7,986
Explanation:
To calculate the equivalent annual cost for 5 year period at an interest rate of 10% per year we need to go through some minor calculations first.
DATA
Cost in first year (A) = $10,000
Decrease in cost each year after the first year (G) = $560
Interest rate = 10%
Time period = 5 years
Solution
EAC = A - G (A/G, i, n)
EAC = $9,000 - $560(A/G, 10%, 5)
EAC = $9,000 - ($560 * 1.8101)
EAC = $9,000 - $1,013.656
EAC = $7,986