Answer:
Explanation:
The coupon rate is defined as the interest rate paid on a bond by its issuer for the term of the security.
Hence,
Par Value = $800
Face Value = $1,000
N = 5 x 2 = 10
Since the interest is semi annual
i = 8% / 2 = 4%
CF = $15.34
Coupon = $30.68 per year or 3.068%
Answer:
I will pay $13 for one share
Explanation:
Dividend Valuation method is used to value the stock price of a company based on the dividend paid, its growth rate and rate of return. The price is calculated by calculating present value of future dividend payment.
Formula to calculate the value of stock
Price = Dividend / ( Rate or return - growth rate )
Due to constant payment of dividend there is no growth in the dividend
Price = $1.21 / ( 9.3% - 0% )
Price = $1.21 / 9.3%
Price = $13
C colorado general assembly
Answer:
Total allocated cost= $146.4
Explanation:
Giving the following information:
Julie Stone visited the hotel for a 6-night stay.
Julie had 3 meals in the hotel during the visit.
guest check-in= $8.40 per guest check-in
room cleaning= $21.00 per room cleaning
meal service= $4.00 per served meal
<u>To allocate costs based on the activity, we need to use the following formula:</u>
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
guest check-in= 8.40*1= 8.4
room cleaning= 21.00*6= 126
meal service= 4.00*3= 12
Total allocated cost= $146.4
Answer:
A) ability of Big Lots to imitate Wal-Mart's tightly integrated activity map.
Explanation:
Competitive advantage of a company is it's ability to leverage on unique capabilities and resources to gain more market share than others.
In this instance Big Lots is competing favourably by imitating unique capability of Walmart which is highly disciplined merchandise cost and inventory management system.
A business can imitate another's strategy in order to better compete with them.
For example acquiring a company to increase scale of operations to match a competitor.