Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Complete Question:
Baldwin's workforce complement (number of employees) will grow by 10% next year. Baldwin spends the same amount extra above the $1,000 recruiting base, which is $694 per employee. Complement/work force was 434 and New Hires were 67 for last year. What will they spend this year on recruiting this year?
Answer: $84,700
<u>Explanation:</u>
Total employees = 434 + 67 = 501
As mentioned in the question that Baldwin's workforce will increase by 10%.
Hence, existing employees x 110% = 501 x 110% = 551 (Ignore the decimal as employees cannot be in decimal) Increase of 50 employees
Baldwin will spend $694 + $1,000 = $1,694
Therefore, for 50 employees he would spend $1,694
Baldwin would spend a total of (50 x $1,694) = $ 84,700
Answer:
13.33%
Explanation:
Income from operations $400,000
Interest expense 47,000
Gains/(losses) on sale of equipment 3,000
Net income 350,000
Total assets at Jan. 1 2,600,000 Total assets at Dec .31 3,400,000
the formula used to calculate return on investment (ROI) is:
ROI = income from operations / average total assets
ROI = $400,000 / {($2,600,000 + $3,400,000) / 2} = $400,000 / $3,000,000 = 0.1333 or 13.33%
Return on investment measures the profitability of an investment during a period of time.
<u>PART A:</u>
The government has voted for budget neutral tax cut policy in order to avoid the enhancement in the deficit. Thereby, government spending will be reduced by an amount of $8 billion.
<u>PART B:</u>
The calculation for fall in GDP is as follows:

Multiply with change in government expenditure,

Thus, if the government expense is reduced by $8 billion then fall in GDP is by $53.33 billion
<u>EFFECT ON GDP DUE TO REDUCTION OF TAX:</u>

Multiply with change in tax,

Thus, when the taxes are reduced by $8 billion, then GDP shows an increase by $45.33 billion.
Therefore, change in equilibrium level of real GDP = -$8 billion ( -53.33 billion + 45.33 billion).
A. Instead of a tornado’s striking Hardwoods’ land, the state in which Hardwoods operates passes a law making it illegal for any lumber
<span>companies to cut down trees for the purposes of selling their wood. This environmental measure causes Hardwoods to go out of business.</span>