Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
Ending inventory at retail = $902,000
Ending inventory at cost = $550,424
Explanation:
Kindly check attached picture
Answer:
3,825.2 labor hours
Explanation:
Learning rate (Unit 1 and unit 2):
= Labor hour required for 2nd unit ÷ Labor hour required for 1st unit
= 1,200 ÷ 2,000
= 0.60
Learning rate (Unit 2 and unit 3):
= Labor hour required for 3rd unit ÷ Labor hour required for 2nd unit
= 1,130 ÷ 1,200
= 0.94
Average of learning rates = (0.60 + 0.94 ) ÷ 2
= 0.77
As per learning curve calculator the value of 77% for 6 units = 4.0776
Cumulative time = Factor × Time of first unit
= 4.0776 × 2,000
= 8,155.2
Hence,
Time for next three units:
= Cumulative time - Sum of the time of first, second and third unit
= 8,155.2 - (2,000 + 1,200 + 1,130)
= 3,825.2 labor hours should Simpson plan for.
Answer:
$93,940.85
Explanation:
Adjusted present value is the sum of net present value of after tax cash flow and net present value of tax shield.
First compute after tax cash flow:
Cash inflow = $478,000
Cash cost = 68% of $478,000 = $325,040
Pre-tax profit = 478,000 - 325,040 = $152,960
Tax = 34 %
After tax cash flow = 152,960 (1 - 0.34) = $100,953.60
Net present value of after tax cash flow = 
= 
= $25,940.85
Present value of tax shield = Amount of debt × tax rate
= 200,000 × 0.34
= $68,000
Adjusted present value = 28,940.85 + 68,000
= $93,940.85
Answer:
C. Balance sheet
Explanation:
If Rita and Jose want to assess their progress overtime and they want to read their status each year so, should prepare balance sheet for each year because balance sheet represent the organization's financial position. It tells us that what an organization had over the past years of business. All the income and losses of each year is accumulated in the balance sheet to show the net position at a point of time. Cash flow and federal income tax return are prepared to show the data specific period only.