Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million
Answer:
A. $575,000 + $125,000 - $560,000
Explanation:
According to the ending inventory report, cost of sales would be calculated as follow;
Cost of sales = Beginning inventory + Purchase - Ending inventory
Cost of sales = $575,000 + $125,000 - $560,000
Answer:
C) An accrued liability of $50,000 and would disclose a contingent liability for an additional $10,000.
Explanation:
Since it is probable that Mith will lose the case, hen it must report an accrued liability of $50,000 which represent the most likely outcome of the lawsuit. But since it is also possible that they have to pay $10,000 more, they should report that amount as contingent liability.
Contingent liabilities are those events that can result in a loss and have more than 50% chance of occurring. Since it is not certain that it will happen, they are considered contingent (or just in case).
Since the first $50,000 are probable, they must be recorded as accrued liabilities, since the last $10,000 are possible, they must be recorded as contingent liabilities.
Answer:
A. 12.1%
B. 8.9%
Explanation:
a. Calculation for What is the company's new cost of equity
Using this formula
New cost of equity=Cost of capital+[(Cost of capital- Debt interest rate ) *(Debt-equity ratio)*(1)]
Let plug in the formula
New cost of equity=[0.089+[(0.089-0.057)*(1)*1]
New cost of equity=[0.089+0.032*(1)*1]
New cost of equity=[0.121*(1)*1]
New cost of equity=0.121*100
New cost of equity=12.1%
Therefore the company's new cost of equity will be 12.1%
b. Calculation for What is its new WACC
Particular Weight Cost Weighted cost
Equity 0.5000 *12.1% = 0.0605
Debt 0.5000 * 5.7% =0.0285
WACC =0.089*100
WACC =8.9%
(0.0605+0.0285)
Therefore the new WACC will be 8.9%
Haylie should reinvest her money elsewhere. Due to having her money locked up for 5 years and at an all time low with her current investments, it would not be beneficial to renew with them. Haylie’s best bet is to explore other options before her renewal rate starts so that she has a plan in place on where to reinvest her money. Haylie should focus on finding a bank that will provide better term agreements at a higher interest rate.