Answer:
31,500
Explanation:
Cost function, C (x) = 2 x + 4500
Revenue function, R (x) = 5 x
Profit = Total revenue - Total cost
= R(x) - C(x)
= 5 x - [2 x + 4500]
= 3 x - 4,500
If company sells 12,000 boxes, then profit will be:
= 3 x - 4,500
= 3(12,000) - 4,500
= 36,000 - 4,500
= 31,500
Therefore, 31,500 is the profit earn by the company by selling 12,000 boxes of cereal.
Answer:
D. Marginal revenue for producing the 9 units is $15
Explanation:
TR(8) = $48
TR(9) = $63
MR(9) = TR(9) - TR(8) = $63 - $48 = $15
AR(8) = TR(8) / 8 = $48/8 = $6
AR(9) = TR(9)/9 = 63/9 = $9
Note: TR=Total revenue, AR= Average Revenue and MR=Marginal Revenue
So, the only correct option is option d
Answer:
<u>$25,000 </u>
Explanation:
Now, to get the amount of farmer's sale of that which will be included as apples in GDP.
The farmer’s sales of worth $25,000 will be included as apples in GDP, as the farmer sells the apples to individuals who take them to eat.
<u><em>GDP is abbreviated as gross domestic product.</em></u>
<em>GDP represents the goods and services produced within the country over a particular time. The economists used it to determine whether the country is facing recession or having a growth.</em>
<u><em>As, the $25,000 worth of apples of the farmer's sale is the monetary value of the apples produced by the farmer in the country to sell to individuals for their consumption in their home. As private consumption is one of largest part of GDP.</em></u>
Thus, the farmer's sales that will be included as apples in GDP is <u>$25,000</u> worth of apples, as the farmers sells these apples to individuals who take them home to eat.
Answer:
E) General journal
Explanation:
The general journal is used to record all the accounting transactions carried out by a company. If the company uses an accounting tool software or a more complete ERP software, the transaction should be recorded immediately or as soon as possible.
For example, the journal record for this transaction should be:
- Dr Accounts Payable account 6,000
- Cr Cash account 6,000
Answer: $8.50
Explanation:
Price Outstanding Value
Total Shares 15 150,000.00 $2,250,000.00
Right Price 2 150,000.00 $300,000.00
Total Shares and Value 300,000.00 $2,550,000.00
Ex rights Price = $2,550,000/300,000 = $8.5