Answer:
$2,300
Explanation:
Assuming that the requirements for qualified plan awards are otherwise satisfied, each award by itself would be excluded from income.
The excludable amount or deduction is $1,600 out of total amount of awards.
Total amount of awards = Design + Graphic + Employee of the year
= $1,340 + $1,775 + $785
= $3,900
Taxable awards = Total amount of awards – Excludable amount
= $3,900 – $1,600
= $2,300
However, because the $3,900 total value of the awards is more than $1,600, Keren must include $2,300 in his taxable income.
Answer:
The ledger of Metlock, Inc.
March 31 Adjusting Entries
Sr. No Particulars Debit Credit
1 Depreciation Expense $1092
Accumulated Depreciation $ 1092
Depreciation for 3 months = $364*3= $ 1092
2. Unearned Rent Revenue 8060
Rent Revenue Earned 8060
Half of the unearned rent revenue was earned during the quarter.
3. Interest Expense $130
Interest Payable $ 130
Interest of $520 is accrued on the notes payable. For the quarter it will be
$ 520/4-=$ 130
4. Supplies Expense 2885
Supplies 2885
Supplies on hand total $1,105. Supplies were $ 3900. The amount of supplies used were $ 3900- $ 1015= $ 2885
5. Insurance Expense $1560
Prepaid Insurance $ 1560
Insurance expires at the rate of $520 per month. For the three months it would be $ 520* 3= $1560.
Answer:
f Google asks 25 members of its executive team to spend a full day during their annual team-building retreat building a house in Las Vegas with Habitat for Humanity, the executives would be engaging in employee <u>Volunteering Efforts.</u>
Answer:
Mentoring Plan.
Explanation:
This is a form of a continuous schooling process that is more of ‘giving advice’, or passing on what your experience was in a particular area or situation.
It is a system of semi structured guidance whereby one person shares their knowledge, skills and experience to assist others to progress in their own lives and careers. Mentors need to be readily accessible and prepared to offer help as the need arises within agreed bounds.
Mentors very often have their own mentors, and in turn their mentees might wish to ‘put something back’ and become mentors themselves - it's a chain for ‘passing on’ good practice so that the benefits can be widely spread.
Answer:
Quality Timber Pty Ltd
In this scenario, the performance norms are _below-average____ and cohesiveness is _ high____, so productivity is _low___.
Explanation:
It has been established that group norms influence individual behavior and group performance. Performance Norms refer to how a person should work in a given group and what his or her output should be.
Cohesion, according to wikipedia.com, "can be more specifically defined as the tendency for a group to be in unity while working towards a goal or to satisfy the emotional needs of its members." Employees of the packaging department tend to be enjoying so much group cohesiveness. But, they need to break some habits to focus on achieving corporate goals by increasing their productivity.
According to Paul Krugman of the Organization for Economic Co-operation and Development, "Productivity is commonly defined as a ratio between the output volume and the volume of inputs. In other words, it measures how efficiently production inputs, such as labour and capital, are being used in an economy to produce a given level of output." A rough assessment of the packaging department employees' performance shows low productivity, as they are "consistently behind schedule and take long lunch breaks, and frequently chat with co-workers," instead of concentrating on their jobs.