Answer:
Price to be paid today = $118.35
Explanation:
<em>The price of a share can be calculated using the dividend valuation model </em>
<em>According to this model the value of share is equal to the sum of the present values of its future cash dividends discounted at the required rate of return. </em>
The model can applied as follows:
PV of dividend = D×(1+r) ^(-n)
D- dividend , r - required rate , n- number of year
D- 9.25, r - 16%, n = 2
PV of dividend = 9.25 × (1.16)^(-2)= 6.9
PV of disposal value
PV of dividend = F × (1+r) ^(-n)
D- disposal value , r - required rate , n- number of year
PV of disposal value = 150 × (1.16)^(-2)= 111.47
Price to be paid today
Total present value = 6.9 + 111.47 = 118.35
Price to be paid today = $118.35
Answer:
$28,700
Explanation:
We know that
Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured
where,
Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead cost
= $408,000 + $56,000 + $72,000
= $536,000
So, the ending work in process inventory would be
= $16,200 + $536,000 - $523,500
= $28,700
Answer:
Order size = 50 cars
The number of orders=25
Explanation:
<em>The Economic Order Quantity (EOQ) is the order size that minimizes the balance of ordering cost and holding cost. At the EOQ, the carrying cost is equal to the holding cost. </em>
It is computed using the formulae below
EOQ = √ (2× Co× D)/Ch
Co- Ordering cost, Ch- Carrying cost - D- Annual demand
EOQ= √2× 1000× 1250/1000= 50
Number of cars to be ordered per time, i.e optimal order size= 50 cars
Order size = 50 cars
b)
The number of times orders should be placed per year would be calculated as follows:
The number of orders = Annual demand/ order size
The number of orders= 1250/50 = 25
The number of orders=25
Answer:
D) 3.48
Explanation:
Current Year Sales = $700
Growth rate = 15%
Projected Sales=$700*15% +$700
Which is $805
Required inventory = $30.2 + 0.25*projected sales
Req.Inv = $30.2 + 0.25($805)
Req.Inv = $231.45
Inventory turn over = projected sales/Req.inv
$805/$231.45
Inventory turn over = 3.48 times
A .
<span>designing systems, scheduling projects, and supervising workers</span>