Velocity with wind = 1,980 / 4.5 = 440 mph
Velocity against wind =1,980 / 5.5 = 360 mph
Plane in still air - wind speed = 360
Plane in still air + wind speed =440
Adding both equations:
2*Plane in still air = 800
Plane in still air = 400 mph
Plane in still air + wind speed =440
Therefore, wind speed = 40 mph
Answer:
Step-by-step explanation:
THESE ARE THE CORRECT ANSWERS
Money borrowed by Anthony from his friend for a sandwich and drink at lunch = $6.50
Money borrowed by Anthony from his sister to pay a library fine = $3.75
Hence, the equation to express Anthony's total debt that day will be =
Let T be the total debt , so the equations becomes,
6.50 + 3.75 = T