Answer:
97
Step-by-step explanation:
We are asked to find the size of sample to be 95% confident that the error in psychologist estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
We will use following formula to solve our given problem.
, where,
,
,
.


Substitute given values:





Therefore, the sample size must be 97 in order to be 95% confident that the error in his estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
Answer:
Find the five number summary of the data:
Minimum = x
Quartile 1 = x
Quartile 2 (median) = x
Quartile 3 = x
Maximum = x
Then, make the plot based on that information. If you are provided with a list of data, you should be able to use a calculator to find out that information.
<span>$152.51
y o u r a n s w e r i s a b o v e
</span>
7a + 5a = 6a + 24
<span>6a = 24 </span>
<span>a = 4 </span>
<span>XZ = 6(4) + 24 </span>
<span>XZ = 48 </span>