Kinetic energy is the energy possessed by an object with mass when in motion. It is calculates by 1/2 the product of the mass of the object and the square of its velocity.
KE = 1/2 (mv^2)
25 = 1/2 (34)(v^2)
v = 1.21 m/s
Answer:
Option A, shared their data with colleagues to obtain feedback on the work.
Explanation:
All researchers prefer to share their findings with their peers or other researchers working in the same field to get their reviews. This step is very essential as it makes the research authentic and removes the flaws that would have otherwise missed by the researcher.
Peer reviewers also give useful suggestion to further modify one’s research study based on their experiences.
Hence, option A is correct
Answer:
Following are the correctly rank steps:
1. The binding of glucose takes place with the transporter on one side of the membrane.
2. The binding of glucose leads to a conformational change, which opens the site of binding on the contrary side of the membrane.
3. The dissociation of glucose takes place.
4. The transporter moves back to the beginning conformation.
Answer:
p = 0.34
Explanation:
The green allele is recessive, meaning two copies of q (qq) are required to be green. Conversely, animals that are either pp or pq will be blue.
If 44 organisms are green, that means 44 are qq.
For genotype frequencies, the equation is:
homozygous dominant genotype + heterozygous + homozygous recessive = 100%
Which is denoted as
p² + 2pq + q² = 1
We know that q² = 44/100 = 0.44
To work out q, we can do
= 0.66
For allele frequencies, the total must add up to 100%, so
p + q =1
We know that q= 0.66
So p = 0.34, because 0.66 + 0.34 = 1
Answer:
The correct answer is- Resistance
Explanation:
The ability of any organism in a population to tolerate a chemical like insecticide, pesticide or antibiotic which is designed to kill it or slow its reproduction is called resistance.
For example, the antibiotic resistance is seen in some bacteria like MRSA(Methicillin-resistant staphylococcus aureus). They gain this resistance because they have some variant traits in their genome which provide them resistance against these chemicals.
These individual are selected through natural selection when the environmental condition changes and become adverse. So the correct answer is resistance.