Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
I believe the answer is:
(B)radio announcer
(D)graphic designer
It is very common for Radio announcer to invite and interview guests and They are basically interacting with clients and fulfilled the client's wish regarding how their products need to be advertised.
Graphis designer, also require constant interaction with the customers in order to know whether the desing that is made by the designer is suitable with the image that the customers have in mind.
Answer: The stage of communication is MESSAGE DECODING.
Explanation: Decoding of a message involves interpreting and understanding a message. It is the process of converting a message sent into thoughts.
A message is first received by a receiver who then begins to interpret it. The receiver translates the message into meaningful symbols that is easily understood by him. When you decode a message, you get the meaning out of a conversation or message. As such, a message can be said to be completely decoding when then is successful communication.