Answer:
269 million
Explanation:
The free cash flow to the firm is 275 million
The interest expense is $60 million
The tax rate is 35%
The net debt of the firm increases by $33 million
Therefore the free cash flow to the equity holders of the firm can be calculated as follows
= 275 million-60 million(1-35/100) + 33 million
= 275 million- 60( 1-0.35) + 33 million
= 275 million- 60(0.65) +33 million
= 275 million - 39 million + 33 million
= 236 million + 33 million
= 269 million
Answer:
The answer to the following question is: (-9.34)
Explanation:
Given that:
p = -0.07 x^2 - 0.7x + 6
The price elasticity of demand = ( change in quality / change in price)
= (dp / dx) (x/p)
= d / dx (-0.07 x^2 - 0.7x + 6) x / p
= (-0.14x - 0.7) x/ (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
elasticity = (-0.14x^2 - 0.7x) / (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
at x=5;
elasticity = (-0.14(5)^2 - 0.7(5)) / (-0.07 (5)^2 - 0.7(5) + 6)
= (-3.5 - 3.5) / (-1.75 - 3.5 + 6)
= -7/ 0.75 = -9.333
= -9.34
Answer:
On-the job training.
Explanation:
This is explained to be normal emphasized training that working staffs are seen to undergo; especially newly employed staffs, which is a direct training while doing the actual job they are been hired or paid for. A a good and reasonable trainee in this aspect is seen to be appreciative when given this chance to develop knowledge and skills without ever leaving work. In this employee training format, employees are seen to receive your workplace needs, norms, and culture and familiarize with them. Internal job training and employee development bring a special plus. This is why in the scenario above, Joel's supervisor trains him off-site on the use of firearms.
I don't think there's anything more annoying than the ISP monopolies, specifically Comcast which has most of the US I believe. They never bother to upgrade their services only their prices and stupid cable bundle packages. I'm lucky enough to live in a large metropolitan area where a new fiber internet company just started up but before this last year there were only two ISP choices; Comcast or Century link. Suburban and rural areas typically only get one choice; expensive slow internet service from a local ISP monopoly.
Answer:
a. What is the MRP per driver per day?
- the marginal revenue product per driver = 60 packages x $20 = $1,200 per day
b. Now suppose that a union forces the company to place a supervisor in each vehicle at a cost of $300 per supervisor per day. The presence of the supervisor causes the number of packages delivered per vehicle per day to rise to 60 packages per day What is the MRP per supervisor per day? By how much per vehicle per day do firm profits fall after supervisors are introduced?
- if the drivers were already delivering 60 packages per day without the supervisor, then the addition of the supervisor doesn't change anything. So the MRP of the supervisor is $0. That means that the company's profits will decrease by $300 per day due to the supervisors.
c. How many packages per day would each vehicle have to deliver in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 20 = 15 packages per day
- in order to maintain the profit per vehicle, each team of delivery man + supervisor should be able to deliver 75 packages per day.
d. Suppose that the number of packages delivered per day cannot be increased but that the price per deliver might potentially be raised. What price would the firm have to charge for each delivery in order to maintain the firm's profit per vehicle after supervisors are introduced?
- $300 / 60 = $5
- the price of each package delivered should increase by $5 to $25 per package.