Answer:
$28,700
Explanation:
We know that
Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured
where,
Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead cost
= $408,000 + $56,000 + $72,000
= $536,000
So, the ending work in process inventory would be
= $16,200 + $536,000 - $523,500
= $28,700
Answer:
Direct marketing and interactive marketing.
Explanation:
In a case of direct marketing here, they do research, identify customers, select media (TV, direct mail, internet), and create a campaign. But rather than guess whether the message worked, they track the consumer's response. How many people (and of what age, ethnic group, income level) called the number in the catalog, clicked the button on the website, or went to the store for their gift with purchase. This is because direct marketers can measure the results, they can make the next campaign even better.
While in the other hand, interactive marketing explained to be the fastest growing form of marketing where sellers do chats and explanations that comes off as convincing approach of their products to their buyers, this could be physically or online.
Answer: targeting
Explanation: In simple words, targeting strategies refers to the strategy involving the selection of potential customers and product that will be offered to those customers.
In the given case, Chandler is doing a minor change in the presentation of the goods offered so that he can target different type of customers. In the first store he is trying to target the high value customers by arranging the goods in a sophisticated manner and in the second one he is targeting the common customer.
Hence from the above we can conclude that Kumar is using different targeting strategies.
Answer:
D. Re-order point = 26 days
Explanation:
Given,
Annual Demand, D = 2,080 units
Number of working days = 320 days
Lead time = 4 days
We know,
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (2,080/320)*4
Re-order point = (6.5*4)
Re-order point = 26 days
Therefore, the answer choice is D.
As there is no maximum and average lead time and no replenishment stock, I exclude the safety stock from the re-order point calculation.