Answer:
Accounts payable would be 20.42% of the balance sheet , when preparing a vertical analysis.
Explanation:
In the question it is told that Ginger bread is doing a vertical analysis, where when we have to calculate the percentage of certain item of the balance sheet , we will use formula -
( Balance sheet item / Total liability ) x 100
Given information - Accounts payable = $245,000
Total liabilities = $1200,000
Putting these values in formula -
= $245,000 / $1200,000 X 100
= .20416 X 100
= 20.416
= 20.42% ( APPROXIMATELY )
Answer: $57,000
Explanation:
Given that,
Beginning finished goods inventory in units = 0
Units produced = 7,000
Units sold = 5,100
Sales = $663,000
Materials cost = $140,000
Variable conversion cost used = $70,000
Fixed manufacturing cost = $490,000
Indirect operating costs (fixed) = $102,000
Total Variable cost of units produced = Materials cost + Variable conversion cost used
= $140,000 + $70,000
= $210,000

=
= $30
Units in ending inventory = Units produced - Units sold
= 7,000 - 5,100
= 1,900
Value of Variable costing ending inventory = Units in ending inventory × Variable cost per unit
= 1,900 × $30
= $57,000
Answer:
$1,000
Explanation:
Fixed assets must be recorded at historic cost or purchase value. Their valuation is not affected by changes in market values, e.g. land might appreciate over time, but its historic cost will be used for accounting purposes.
In this case, Lisi doesn't have a bill to show the price of the rack, and since she paid in cash, she has no way of proving what she actually paid for it. In this case, in order to record the purchase of the rack you must use the fair market value of similar racks.
Imagine if someone could just say that they purchased things at X price but didn't get a bill, soon people would be recording buying pencils at $500 each because they are gorgeous and perfectly crafted.
Answer:
1. All of the above are true, done by middle managers.
Explanation:
When it comes to implementing healthcare innovations, middle managers in healthcare organizations perform functions that include; <u>disseminating information to employees</u> at various levels of the organization<u>, interpreting this information,</u> and <u>identifying the various tasks and activities to be carried out during the implementation process.</u>
They also sell the implementation effort to employees, by <u>encouraging them to be continuously innovative</u>.
Answer:
E is the correct option
Explanation:
Interactive marketing is one to one marketing practice which caters to individual customers. It involves marketing initiatives triggered by customer preference and behavior. It is different from the traditional methods which were campaign based. The customer-centric strategy and interactive marketing involve reacting to customer actions and by fulfilling their expectations. Different characteristics of interactive marketing are Storytelling, Layered information, Two-way interaction, etc.