Answer: The supply of vegetables has shifted to the left along an inelastic demand curve
Explanation: The quantity of vegetables sold has been reduced by 20 percent, which simply means the aggregate market supply curve has experienced a drop/decrease and that is usually indicated by a complete shift of the supply curve to the left.
Furthermore, we can determine easily if the demand is elastic or inelastic, since the question has stated the percentage change in quantity demanded as 20% and the percentage change in price as 30%.
The coefficient of elasticity is calculated as
E = %change in quantity demanded/%change in price
E = 20/30
E =0.66
Since the coefficient of elasticity is less than 1, then it means demand is inelastic.
Answer:
$575
Explanation:
Given that,
Opening office supplies = $1,100
Closing office supplies = $475
Office supplies expense for the month = $1,200
Opening stock + Purchases - Closing stock = Consumption
$1,100 + Purchases - $475 = $1,200
$625 + Purchases = $1,200
Purchases = $1,200 - $625
= $575
Therefore, the amount of office supplies was purchased during February is $575.
Answer:
The answer to the following question is: (-9.34)
Explanation:
Given that:
p = -0.07 x^2 - 0.7x + 6
The price elasticity of demand = ( change in quality / change in price)
= (dp / dx) (x/p)
= d / dx (-0.07 x^2 - 0.7x + 6) x / p
= (-0.14x - 0.7) x/ (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
elasticity = (-0.14x^2 - 0.7x) / (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
at x=5;
elasticity = (-0.14(5)^2 - 0.7(5)) / (-0.07 (5)^2 - 0.7(5) + 6)
= (-3.5 - 3.5) / (-1.75 - 3.5 + 6)
= -7/ 0.75 = -9.333
= -9.34
Answer:
Highland construction company
Income statement
For the year ended December 31, 2014
Sales revenue=128,400
Total expense=80,200
Pretax income=48,200
Tax =14,460
Net income =33,740
Highland construction company
Statement of stockholder's equity
For the year ended December 31,2014
Balance December 31,2013=0
Stock issuance =87,000
Add:Net income
Less:Dividends
Balance December 31,2014=87,000
Highland construction company
Balance sheet
December 31,2014
Account payable=46,140
Salaries payable=2,520
Total liabilities
Common stock=87,000
Retained earnings=23,740
As complete information is not given so only relevant portion is done.