Answer:
$114.65
Explanation:
If you divide $687.89 by 6 months you'll get $114.64833333333333333 but if you simply you'll get 114.65 and you'll only pay $0.11 over.
Answer: A) Fair value of the asset(s) given up.
Explanation:
Non-monetary exchange occurs when non-financial assets are exchanged in a transaction. Recording this transaction is based on the fair value of the assets exchanged and the recording is usually done in one of 3 ways being,
1. At the fair value of the asset transferred in exchange for it with a gain or loss on the exchange being recorded.
2. At the fair value of the asset received, if the fair value of this asset is more evident than the fair value of the asset transferred in exchange for it.
3. At the recorded amount of the surrendered asset, if no fair values are determinable or the transaction has no commercial substance.
If you need any clarification do comment.
Answer:
nominal interest rate = 4% annual
effective interest rate = 5.56% annual
Explanation:
the bond's nominal rate is basically the coupon rate
to calculate the bond's effective interest rate we must calculate its yield to maturity:
YTM = [coupon + [(face value - present value) / n]} / [(face value + present value) / 2]
- coupon = $1,000 x 4% x 1/2 = $20
- FV = $1,000
- PV = $800
- n = 40
YTM = [20 + [(1,000 - 800) / 40]} / [(1,000 + 800) / 2]
YTM = 25 / 900 = 2.777 semiannual ⇒ 5.56% annual
Answer:
A. a shorter payback period than project B.
Explanation:
Payback period is the period when the investment value is fully recovered through the business.
Hence the shorter the payback period, the better it is because this means that the return on investment in earned at a greater pace.
Hope this clear things up.
Good luck.
Answer:
-0.578 and inelastic
Explanation:
The computation of the price elasticity of demand using mid point formula is shown below:
= (change in quantity demanded ÷ average of quantity demanded) ÷ (percentage change in price ÷ average of price)
where,
Change in quantity demanded would be
= Q2 - Q1
= 90,000 - 100,000
= 10,000
And, average of quantity demanded is
= (90,000 + 100,000) ÷ 2
= 95,000
Change in price would be
= P2 - P1
= $12,000 - $10,000
= $2,000 0.1052 0.1818
And, average of price is
= ($10,000 + $12,000) ÷ 2
= $11,000
So, after solving this, the price is -0.578
This reflects the inelastic for diamond rings