Answer:
<u>Michelle has 17 pencils</u>
Step-by-step explanation:
Number of pencils Leslie has = 8 (She has 9 fewer pencils than Michelle)
Number of pencils Michelle has = 9 more than Leslie
How many pencils does Michelle have?
If Leslie has 8 and she has 9 fewer than Michelle, then:
Michelle has 9 more than Leslie
<u>Michelle has 9 + 8 = 17 pencils</u>
Answer:
- $85,000 at 6.25%
- $65,000 at 6.00%
Step-by-step explanation:
Let x represent the amount invested at 6.25%. Then the total interest earned is ...
0.0625x + 0.0600(150,000 -x) = 9212.50
0.0025x = 212.50 . . . . . . subtract 9000, collect terms
x = 212.50/0.0025 = 85,000
150,000 - 85,000 = 65,000 . . . . amount invested at the lower rate
$85,000 is invested at 6.25%; $65,000 is invested at 6%.
Answer:
7a²/16
Step-by-step explanation:
Area of the triangle PTS
½ × a × a
a²/2
Length of PS:
sqrt(a² + a²)
asqrt(2)
Length of MS:
¼asqrt(2)
Triangles MCS and TPS are similar
With sides in the ratio:
¼asqrt(2) : a
sqrt(2)/4 : 1
Area of triangle SMC:
A/(a²/2) = [(sqrt(2)/4)]²
2A/a² = 1/8
A = a²/16
Area of PTMC
= a²/2 - a²/16
= 7a²/16
Step-by-step explanation:
<span>In order for you to be able to determine on which is the best effective interest rate, we need to compute each interest and see on how much would it accrue after it matures. The formula to use is the compound interest formula which is A=P(1+r/n)^nt, wherein A is the amount of due including the interest, P as the principal, r as the interest rate, n as the number of times it would be compounded per year and t as the number of years it would be loaned. To reassign the formula with each given interest rate, and assuming that the amount to be loaned would be 1,000 and the number of years it would be loaned will be 5 years, the amount due after 5 years for the 8.254% compounded daily will be 1,510.82, for the 8.474% compounded weekly will be 1,527.03, for the 8.533% compounded monthly will be 1,529.80, for the 8.604% compounded yearly will be 1,510.88. The best effective interest rate offer would be the 8.254% compounded daily.</span><span />
Answer:
400%
Step-by-step explanation:
Let the sales be "100" in 1994
Since, it decreased 80%, the sales was:
80% = 80/100 = 0.8
0.8 * 100 = 80 (decreased by 80)
So, it was
Sales in 1995: 100 - 80 = 20
Sales in 1996 was same as in 1994, so that's 100
Thus,
Sales in 1994: 100
Sales in 1995: 20
Sales in 1996: 100
We need to find percentage increase form 1995 to 1996, that is what percentage increase is from 20 to 100?
We will use the formula:

Where
New is 100
Old is 20
SO, we have:

So, it increased by 400%