Aluminium cylinder: m = 12.4 g, L = 2.00 cm.
V = π r² L
Density of the aluminium: 2.7 g / cm³
V = 12.4 g : 2.7 g/cm³ ≈ 5 cm³
5 = 3.14 · r² · 2
r² = 5 : 6.28
r² = 0.796
r = √0.796
r = 0.9 cm
Answer:
The radius of an aluminium cylinder is 0.9 cm.
D because if u subtract 2870-24 you get 2,828 and it says about how many so to round it off you would get 2,820 so the answer is d
452 ?
i think your question doesnt make much sense
Answer:
B. I and III
Step-by-step explanation:
I and III both have the same data:
March, 73
April 74
May 78
June 84
July 75
II has different data
March 71
April 72
May 85
June 90
July 60
Since I and III have the exact same data, choice B is the best answer
Hope this helps! :)