Answer: $11,000
Explanation:
Working capital is calculated as the difference between current assets and current liabilities.
For 2024 therefore, the working capital is:
= (Cash + Net accounts receivable + Short−term Investments + Merchandise Inventory) - Current liabilities
= (54,000 + 95,000 + 13,000 + 140,000) - 291,000
= $11,000
Answer:
Give me brainliest pls! I neeed it to rank up jus pls do it!
Explanation:
Answer:
Hart's note should be reported at $10,000 and Maxx's note should be reported at $7,820
Explanation:
Since Hart's note is a current note (due within one year) it should be reported at future value = $10,000
Marxx's note must be reported at present value:
present value = future value x discount factor = {$10,000 [1 + (3% x 5)]} x 0.68
present value = $11,500 x 0.68 = $7,820
*we use simple interest to calculate the future value of Marxx's debt since Jet Co. doesn't charge compound interest
<span>For the amount invested in the 20 year annuity immediate,
the return will be;
r/(1 - (1+r)^-n) = 0.05/(1- 1.05^-20)
= 0.0802425872
= 8.02425872%
Now, return on perpetuity-immediate = 5%
So, 5% + </span>8.02425872% = 13.02425872<span>
for equal returns from both investments,
X = 5/(13.02425872) x 640,000
= $245,695.365
= $ 245,695.36 </span>