Answer: (0.8115, 0.8645)
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of people who leave one space after a period.
Given: Sample size : n= 525
Number of people responded that they leave one space. =440
i.e. sample proportion: 
z-score for 90% confidence level : 1.645
Formula to find the confidence interval :


Hence, a 90% confidence interval for the proportion of people who leave one space after a period: (0.8115, 0.8645)
Answer:
700 pounds
Step-by-step explanation:
if 46 euros cost 40 pounds
then 805 euros will cost 805 multiplied 40
whatever answer you get divide it by 46
Answer:
$99
Step-by-step explanation:
Cost of electricity per year= $165
Tax per month= 5%
Amount of tax paid per month= 5% of $165
= 0.05 × 165
= $8.25
Ella's family pays $8.25 tax per month
There are 12 months in 1 year
Ella's family will pay Ina year = $8.25 × 12
= $99
Ella's family will pay $99 tax for an entire year
Answer:
Due to the higher z-score, David has the higher standardized score
Step-by-step explanation:
Z-score:
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Which student has the higher standardized score
Whoever had the higher z-score.
David:
Scores on Ms. Bond's test have a mean of 70 and a standard deviation of 11. David has a score of 52 on Ms. Bond's test. So 



Steven:
Scores on Ms. Nash's test have a mean of 64 and a standard deviation of 6. Steven has a score of 52 on Ms. So 



Due to the higher z-score, David has the higher standardized score