Answer:
B) the wages received for the fifth day of work.
Explanation:
Marginal benefit is the increment in benefit generated by an increase by one unit of output. In this situation, the marginal benefit is given by difference in wage of working five days a week from the wage of working four days a week. Therefore, the marginal benefit is the wage received for the fifth day of work.
The answer is alternative B)
Answer:
the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
Explanation:
The computation of the interest rate that should be determined the capitalized interest is shown below;
= $6,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.08 + $8,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.09
= 0.0857
= 8.57%
Hence, the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
The same would be considered
For a competitive retailer to get a consumer's patronage, they should implement strategies of attracting their consumers of which will likely gain their support and make their consumers many than of their competitors. An example of this is by having to offer discounts in means of attracting other consumers to buy their products as a means of having to gain their support.
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731