Answer:
The interest rate is 0.06%
Explanation:
Step one :
Given data
final amount $1,000
initial principal balance $850
annual interest rate=?
time (in years)=5 years
Step two:
Applying the
Simple interest/Formula
A = P (1 + rt)
A = final amount
P = initial principal balance
r = annual interest rate
t = time (in years)
Plugin our data into the formula We have
1000=850(1+r*5)
1,000=850(1+5r)
Opening bracket we have
1,000=850+4,250r
Colleting like terms we have
1000-850=4250r
250=4,250r
Dividing both sides by 4,250 we have
r=250/4250
r=0.058
Hence the interest rate is 0.06%
Answer:
760,000
Explanation:
First find ending inventory at base pricing:
$874,000/1.15 = 760,000
Calculate real dollar increase/decrease in quantity
760,000-841,000 = -81,000
Since it is a decrease in quantity, you use prior period cost index. Prior period is the base year so you just use 1.0 which means that -81,000 stays the same
so now it is 841,000-81,000=760,000
Answer:
6%
Explanation:
Well this can be simply calculated by the formula i.e: P = D / r-g .
Here we have P, D and r, we have to find g.
Hence the formula becomes as:
g = 0.14 - (3 / 37.5)
g = 0.06 ~ 6%.
Hope this helps you. Good luck and Cheers.
Answer:
The correct answer is: maximized; reducing; increasing.
Explanation:
An oligopoly market is a market structure in which there is a small number of firms. The business decisions of each firm affect its competitors. There is no restriction on entry and exit of firms. There is a high degree of competition between firms.
The firms can maximize their profits if they collude and act like a monopoly. They can earn monopoly profits by reducing the level of output and increasing the price of products.