Answer:
A. The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
Explanation:
Unit product cost
Year 1 Year 2
Direct materials $12 $12
Direct labor $5 $5
Variable manufacturing
overhead $5 $5
Fixed overhead
$48 $36
($432,000 ÷ 9,000) ($432,000 ÷ 12,000)
unit product cost $70 $58
Fixed overhead deferred (1,000 × $48) $48,000
Fixed overhead released -$48000
Fixed overhead deferred (3000 × $36) $108,000
Net $48,000 $60,000
The amount of fixed overhead deferred in inventories is $60,000
<span>There could have been poor coordination across functional areas,
confusion and frustration from having two bosses,
lack of flexibility in response to environmental changes, and a need for many meetings to resolve conflicts.</span>
Answer:
The correct answers are letters "D" and "E": Separately; At your request.
Explanation:
Business writing must be <em>clear, concise, </em>and <em>objective</em>. Most business messages are addressed to top managers who do not have the time to be asking for grammar clarifications in reports. Thus, <em>hidden verbs, redundancy, wordy and stale expressions </em>or <em>exuberance</em> must be avoided.
Fresh, vigorous expressions include "<em>Separately</em>", "<em>About</em>", "<em>Enclosed is</em>", "<em>At your request</em>", "<em>Please</em>" or "<em>Thank you</em>".
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
This is a rare occurence in the market world and can lead to malfuunctions. Since the price level has dropped, we have that the catalogued items are overpriced with respect to the income and other basic goods. Hence, the demand for them will drop. In response, companies will also reduce their output.
Also, we have that the true rate of output and natural rate of output difference is proportional to the diffeerence between price levels. Since the actual price level is lower than the expected one, we have that the rate of output will fall below the natural rate of output for a while.