Answer: The company must rebuild the units.
Explanation: We must compare the benefits obtained by selling the defective units with the benefits obtained by selling the reconstructed units.
If we sell the defective units: 600 units × $2 =<u> $1200
</u>
Versus
If we sell the rebuilt units:<u> 600 units x ($5 - $0.60 [Materials] - $1 [Labor] - $0.80 [Overhead]) =</u>
<u>= 600 x ($2,60) = $1560.</u>
<u>Then it is convenient to rebuild the defective units to obtain a greater benefit.</u>
<u></u>
<span>stock sold per share $32.50
Dividend per share $1.25
Return rate is 10.5%
Percentage of Dividend for share is:
32.50* x/100 = 1.25
32.50 x = 1.25*100
x = 125/32.50
thus, x = 3.85
so Dividend percentage is 3.85%
to find Growth rate, we have to reduce the dividend percentage from return rate percentage:
= 10.5 - 3.85
= 6.65
The equilibrium expected growth rate is 6.65%</span>
Answer:
D) According to the Age Discrimination in Employment Act, Edie can be required to retire at a certain age, because she is in an occupation where evidence exists that ability to perform the job diminishes significantly with age.
Explanation:
Since in the question it is mentioned that edie wants to fight the rulling that depend upon the age discrimination so here we considered the option d as in that it is given that edie needs to retire at the specific age as she belongs from occupation in which the evidence is existed that shows the capability to perform the job which reduced within the age
Answer:
$93,940.85
Explanation:
Adjusted present value is the sum of net present value of after tax cash flow and net present value of tax shield.
First compute after tax cash flow:
Cash inflow = $478,000
Cash cost = 68% of $478,000 = $325,040
Pre-tax profit = 478,000 - 325,040 = $152,960
Tax = 34 %
After tax cash flow = 152,960 (1 - 0.34) = $100,953.60
Net present value of after tax cash flow = 
= 
= $25,940.85
Present value of tax shield = Amount of debt × tax rate
= 200,000 × 0.34
= $68,000
Adjusted present value = 28,940.85 + 68,000
= $93,940.85
Answer:
$600.078
Explanation:
the mean is also the average which is the total sum divide by 5