Answer:
There are at least 2 opportunity costs associated with of letting your colleague have another month:
- if you invested in the oil-well venture, you could have earned $5,100 x 36% = $1,836 in one year
- if you invested in the new IT stock, you could have earned $5,100 x 48% = $2,448 in one year
You could invest in one of these options, or divide your money and invest in both options, e.g. invest $2,000 in the oil company and $3,000 in the IT company. Each different investment proportion results in a different opportunity cost.
Explanation:
Opportunity costs are the benefits lost or extra costs associated to carrying out an investment or activity instead of another alternative. Sometimes you might have several opportunity costs for one investment, e.g. invest in the IT company which is risky, invest in corporate bonds which is less risky or invest in US securities which is a safe investment.
Answer:
The Journal entry is as follows:
On July 1,
Cash A/c Dr. $439,200
Finance charge Expense A/c Dr. $10,800
To Financing arrangement A/c $450,000
(To record the amount of borrowings)
Workings:
Finance charge expense = ($600,000 × 1.8%)
= $10,800
So, cash account = $450,000 - $10,800
= $439,200
Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Given the table below describing the total and marginal benefit Elvis
gets from fried peanut butter and banana sandwiches.
![\begin{tabular} {|p {3.5cm}|p {2.0cm}|p {2.6cm}|} \multicolumn {3} {|c|} {Elvis' Fried Peanut Butter and Banana Sandwich Benefit}\\[2ex] Fried PBB Sandwiches&Total Benefit (dollars)&Marginal Benefit (dollars)\\[1ex] 1&&42\\ 2&&24\\ 3&75&\\ 4&81&\\ 5&&-3 \end{tabular}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbegin%7Btabular%7D%0A%7B%7Cp%20%7B3.5cm%7D%7Cp%20%7B2.0cm%7D%7Cp%20%7B2.6cm%7D%7C%7D%0A%5Cmulticolumn%20%7B3%7D%20%7B%7Cc%7C%7D%20%7BElvis%27%20Fried%20Peanut%20Butter%20and%20Banana%20Sandwich%20Benefit%7D%5C%5C%5B2ex%5D%0AFried%20PBB%20Sandwiches%26Total%20Benefit%20%28dollars%29%26Marginal%20Benefit%20%28dollars%29%5C%5C%5B1ex%5D%0A1%26%2642%5C%5C%0A2%26%2624%5C%5C%0A3%2675%26%5C%5C%20%09%0A4%2681%26%5C%5C%20%09%0A5%26%26-3%0A%5Cend%7Btabular%7D)
<span>The marginal benefit of the 4th fried peanut butter and banana sandwich is given by $81 - $75 = $6.</span>
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573