Answer:
The amount of job costs added to Work in Process Inventory during October is $26,950
Explanation:
Computation of manufacturing overheads is given below:
Manufacturing Overheads=Direct Labor × 200%
=($3,400 + $5,500) × 150%
=$8,900 × 150%
=$13,350
Job Cost = Direct Materials+ Direct Labor+ Overheads Cost
=($1,900+$2,400) + ($3,400+$5,900) + $13,350
=$4,300 + $9,300 + $13,350
=$26,950
Answer:
Work in Process Inventory account at the end of September is $1,950
Explanation:
As all jobs at the beginning of september in the balance of Work in progress were finished, it's costs are now in Finished Goods Inventory. So are too, the two jobs started and finished during September. The Works in Process account records materials, labor and structure costs of order not finished yet at the end of the month.
At the end of september only Job 850 is not finished. The sum of materials, direct labor and overhed that is $1.950, is the balance of Work in Process Inventory account at the end of September.
Answer:
a. Number of bonds outstanding
Explanation:
In the case when the firm wants to issue the new bonds but keeping the equity portion constant so the debt weight should increased from 70% to the higher weightage
So as per the given situation, the option a is correct as it also increased the number of outsanding bonds
Therefore the same is to be considered
Hence, the other options seems wrong
Answer:
The contribution margin per unit for the 18-inch blade.
Break even in units = Fixed cost/Contribution per unit
= 85,000/11 (15-4)
= 7,728 unit (round off)
The contribution margin ratio of the 18-inch blade.
Total contribution margin (CM) is calculated by subtracting total variable costs TVC from total sales TSP. Contribution margin per unit equals sales price per unit SP minus variable costs per unit VC . It is used in calculating a break even point of a business. Contribution margin ratio tells us how much contribution towards fixed cost is generate by selling a unit.
CM ratio = $ 11/ $ 15 *100= 73.33%
(Variable cost = 15 -4 = 11 )
Contribution margin income statement for the month of January.
Sales $ 180,000
Variable cost ($ 48,000)
Gross profit $ 132,000
Fixed Cost ($ 85,000)
Net Profit $ 47,000
Answer:
Participate in professional development opportunities a financial conference taking place next month covering new financial and bookkeeping regulations.
Explanation:
Accounting/Book keeping as a profession requires that a professional keeps updating his knowledge as new financial regulations comes up. She needs to have detailed knowledge of the new regulations since she provides professional services. Since this new regulation will affect how business is done with her client, the best decision is for her to update her knowledge on the subject by taking a course that seeks to explore what this new regulations connotes.