Answer:
the answer is =32291.67.
The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Explanation:
Solution
Given that:
The Annual demand D = 5000 boxes
The Cost C = $6.4 per each box
The Carrying cost H = 25% of the unit cost = 0.25*6.4 = 1.6
The ordering costs S = $25.00
Now,
EOQ =√2DS/H
EOQ =√(2*5000 * 25)/1.6
Thus,
EOQ =Q = 395.28
The Total cost = DC + (Q/2)H + (D/Q)S
= 5000*6.4 + (395.28 /2) 1.6 + (5000/395.28)25
Then,
T = 32000 + 316.23 + 316.23
= 32632.46
So,
The new supplier has offered to sell the same item for the amount of $6.00 if Q = 3,000 boxes
Hence,
The total cost = 5000 * 6 + (3000/2)1.5 + (5000/3000)25
= 30000 + 2250 + 41.67
= 32291.67
Therefore, The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Answer: A negative referral.
Explanation: Veronica has given a negative report of the laptop she bought from local salesperson to her family and friends therefore a negative referral has been given about the salesperson, which would discourage the family and friends from buying things from that local salesperson in the future.
Answer:
B) $56,750
Explanation:
Direct materials cost $27,500
Direct labor cost$13,000
As manufacturing overhead rate is based on a percentage of direct labor cost so dividing the manufacturing overheads by direct labor costs we get =$1,050,000,/$840,000= 1.25
Multiplying this rate with the actual overheads we get 1.25* 13000 = $16250
The total job cost would be = Direct materials cost+Direct labor cost + budgeted Overheads = $27,500
+$13,000+$16250= $56,750
Answer: Category membership
Explanation:
According to the given question, the given situation is basically determining the dasani's category membership as it helps in categorizing the various types of products and the services on the basis of their similar features and the characteristics.
The main purpose of the category membership is that it helps in understanding the various types of offers related to the specific brand and also the high competitive choice.
The customers basically wanted the product at lower price with high quality and they usually prefer the discount offers. Therefore, Category membership is the correct answer.
Answer: E
Explanation:Self-managed work teams represent an approach to organizational design that goes beyond quality circles or ad hoc problem-solving teams. These teams are natural work groups that work together to perform a function or produce a product or service. They not only do the work but also take on the management of that work functions formerly performed by supervisors and managers. This allows managers to teach, coach, develop and facilitate rather than simply direct and control. In a self Self-managed work teams there’s decrease position take on supervision .