The answer to this question is the podcast. A podcast is a list of digital audio files that a person can download by the means of subscription. The podcast can be accessed through the internet and can be streamed and downloaded in the user's device. The series of podcast can be downloaded automatically when the list is updated.
Answer:
Using the lowest price of $210 offered by the supplier
Annual demand (D) = 90,000 units
Set-up cost per order (S) = $1,000
Holding cost per item per annum = 30% x $210 = $63
EOQ = √<u>2DS</u>
H
EOQ = √<u>2 x 90,000 x $1,000</u>
63
EOQ = 1,690 units
The correct answer is C
Explanation:
In this case, there is need to calculate the EOQ using the least price offered by the supplier. The least price gives the minimum total cost. EOQ is calculated as: 2 multiplied by annual demand and set-up cost divided by holding cost. The EOQ of 1,690 units gives the least total cost and thus recommended.
Answer:
The statement is: True.
Explanation:
<em>Helpful team members</em> are those who take advantage of their expertise to help the team achieve its goals faster or at least at the expected time. More than troublemakers they are problem solvers. Helpful team members act proactively, tend do be charismatic and enthusiastic, and motivate others to continue working towards a common goal.
Answer: This is a lot to read , and I dont feel like reading it , plus im in 8th grade I dont understand this tbh :(
Explanation:
Answer:
the transaction record as given below
Explanation:
given data
sold merchandise = $3,200
terms n/30
sales tax percentage = 6%
solution
as here with 6% sale tax payable is
sale tax payable = 6% of 3,200 = $192
and account Receivable will be $192 + $3200 = $3392
so
we get here the transaction record that is as
date title Dr. Cr.
25-Mar Accounts Receivable 3392
Sale 3200
Sales tax payable 192
25-Mar Cost of goods sold
Inventory