Answer:
3 hours
Step-by-step explanation:
The difference between the initial temperature and the temperature after an hour is an increase of 5 degrees. Since we need to calculate the time it would take for the temperature to rise to 60 degrees we need to find the difference in degrees from the current temperature to 60 degrees.
60 - 45 = 15 degrees
Since 1 hour equals an increase of 5 degrees we need to divide 15 by 5 to calculate how many hours before the temperature increases to 60 degrees
15 / 5 = 3 hours
Answer:
cosA = 7/8
Step-by-step explanation:
cos∅ = adjacent over hypotenuse
cosA = 14/16
cosA = 7/8
Answer:
Hey there!
The robot moves 63 cm in 9 seconds. Then in 1 second, it moves 7 cm.
If it goes 49 cm, it will take 7 seconds.
Let me know if this helps :)
Answer: the answer that actually makes since is multiply 8 times 41.75 that also equals out to 334 which would be accurate
Step-by-step explanation:
Answer:
7890
Step-by-step explanation:
(5000*4%)+(x*5%)=594.50
200+(x*5%)=594.50
x*5%=394.50
x=7890