Answer:
0 dollars
=E(M)
=μ
M
=−$10,000(0.81)+$40,000(0.18)+$90,000(0.01)
=−8,100+7,200+900
=0
Answer: point estimate = 3.88
Margin of error = 0.63
Step-by-step explanation:
Confidence interval is written in the form,
(Point estimate - margin of error, Point estimate + margin of error)
The sample mean, x is the point estimate for the population mean. Let m represent the margin of error. Since the confidence interval is given as (3.25 , 4.51), it means that
x - m = 3.25
x + m = 4.51
Adding both equations, it becomes
2x = 7.76
x = 7.76/2
x = 3.88
Substituting x = 3.88 into x + m = 4.51, it becomes
3.88 + m = 4.51
m = 4.51 - 3.88
m = 0.63
Answer: The correct option is tan(F).
Explanation:
In the given figure the triangle is a right angle triangle because
.
It is also given that
and
.
Since it is an isosceles right angle triangle, therefore the value of perpendicular and base is same for both angles D and F, which is 5.

The value of cos(F) is
.

The value of sin(F) is
.

The value of sin(D) is
.

The value of tan(F) is 1. Which is not equal to
.

The value of cos(D) is
.
Therefore, the value of tan(F) is not equal to the value of cos(F), so the correct option is third.
Answer:
Jackie sold 12 cars.
Step-by-step explanation:
If we call the number of cars Oscar sold O, and the number of cars Jackie sold J, we can say the following:
O = J + 6
As Oscar sold 6 cars more than Jackie.
Together, they sold 30 cars.
O + J = 30
Since we know that:
O = J + 6
... we can put this into our previous equation.
O + J = 30
(J + 6) + J = 30
J + J + 6 = 30
2 * J + 6 = 30
Subtract 6 from both sides:
2 * J = 24
Divide both sides by 2:
J = 24 / 2
J = 12
Jackie sold 12 cars.