Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000
Answer: Avoiding use of green/environmentally-friendly materials (which are of lower quality than superior materials)
Explanation:
The International Footwear Federation is a consumer group that issues s/q ratings for footware makers around the world.
The S/Q ratings range from 0 - 10 stars and measure everything between the quality and appearance of the footware apparel.
Footware with high quality materials that are durable rank high in the S/Q matrix and as such it is imperative that companies aiming to move higher up the S/Q scale, use high quality materials.
Avoiding the use of green/environmentally-friendly materials (which are of lower quality than superior materials) and instead using Superior materials, whilst not entirely good for the Environment, will make a shoe stronger which would increase the S/Q rating.
Answer:
a) Augmented product: Previous Sabre models have won high praise from the automotive industry, and all 500 units of past vehicles have sold within weeks of announcement
b) Promised product: Sabre provides each potential customer with a list of customizable features that can be added during the manufacturing process.
c) Tangible product: Sabre designs and manufactures each automobile in-house; it makes every part of the car, from the tires to the brakes to the transmission to the metallic paint. Sabre employees make each car by hand.
d) Core product: Sabre is a performance automobile manufacturer headquartered in Ulster, Ireland. It has been in business for eighteen years and has brought twenty performance-oriented automobiles to market during this time.
Explanation:
a) The augmented product is defined as one that is capable of exceeding consumer expectations. In this case, the cars were sold very fast since customers were met with their expectations regarding the product offered.
b) In this case, Saber is able to customize each car with a series of additional features that offer the user so that he is able to have his own car as he would like
c) Tangible products are defined as goods or services that are manufactured, dispatched and delivered, that is, in this case, cars
d) Saber's main product is the manufacture of high performance cars. That is its main product and its strength in the business
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450
Answer: 10.67%
Explanation:
Mr Madoff is offering to grow the current value of $1,000 to a future value of $1,500 in 4 years.
This is a future value problem.
1,500 = 1,000 * ( 1 + interest) ^ 4 years
( 1 + interest) ^ 4 = 1,500/1,000
( 1 + interest) = 4√(1,500/1,000)
1 + interest = 1.1066819197
Interest = 1.1066819197 - 1
= 10.67%