Answer: $1,444,000
Explanation:
The Cost of Goods sold for a manufacturing company includes the Manufacturing overhead. If the overhead was overapplied, the COGS is inflated and needs a downward adjustment.
COGS after overapplied overhead is disposed of = COGS before disposal - overapplied amount
= 1,460,000 - 16,000
= $1,444,000
Answer:
$166.8
Explanation:
Given that,
Units expected to produced = 400,000 units
Machine hours required = 1.2 each
Manufacturing overhead costs:
= Department 1 + Department 2
= $2,530,000 + $2,752,000
= $5,282,000
Total Machine hours:
= Department 1 + Department 2
= 30,000 MH + 8,000 MH
= 38,000 MH
Overhead cost per machine hour:
= Manufacturing overhead costs ÷ Total Machine hours
= $5,282,000 ÷ 38,000 MH
= $139 per MH
Overhead cost per unit:
= Overhead cost per machine hour × Machine hours required for each
= $139 per MH × 1.2
= $166.8
Answer:
increase price per ticket.
Explanation:
increase price per ticket in proportion to cost incurred.
set up an internal control system to ensure all revenue from ticket are well accounted for.
Answer:
✔ Audio and Video Equipment Technician
✔ Broadcast Technician
✔ Film and Video Editor
✔ Sound Engineering Technician
Explanation:
Answer: c. economic regulation because they regulate only the activities of banks.
Explanation:
Economic Regulation refers to rules, regulations and policies that are established by a Governmental or Independent Adminstrative agency with the aim being to monitor the entrance of new firms as well as the activities of existing firms in an industry including the financial industry. They help protect the industry through their actions and are thus very important.
A very important example of such an organization is the Office of the Comptroller of the Currency. They have the mandate of regulating all national Banks including foreign Banks as well. As the regulator of such an industry and going by the definition of an Economic regulation, the regulation they apply is Economic in nature to ensure that the banks behave in such a way that will not be detrimental to the industry and the Economy.