Answer:
The question does not include any requirements, so I looked for similar questions:
- Use the least squares method to develop the estimated regression equation.
-
For every additional car placed in service, estimate how much annual revenue will change.
1) Y = -14.95 + 12.82X
2) for every 1 thousand cars put into service, revenue should increase by $12.82 million.
See attached PDF for calculations
Answer:
The amount to be paid is $100,440
Explanation:
When the bond matures, it is the due date on which the bond issuer need to pay off the bond on that particular date.
In this case, the bond matures in 2028, so
Interest amount = Face value of bond × Price × Interest
= $1,000 × 93 × 8%
= $7,440
The amount to be paid on maturity will be:
= $7,440 + $93,000
= $100,440
Answer:
The price of hot chocolate will increase for sure due to the sudden increase in the quantity demanded and decrease in the supply. The net effects on the actual quantity demanded are not definite, since a small increase in price will probably not affect it that much and more chocolate sill be demanded, but if the prince increase is too high, probably the quantity demanded will fall.