answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
1 year ago
6

Jake developed a study plan for his graduate record examination and completed his paper on tuesday. according to the steps in pr

oblem solving, the next immediate step that must be taken by him is to:
Business
2 answers:
hjlf1 year ago
6 0
Focus. Hope it helps.....
Kisachek [45]1 year ago
3 0

Evaluate his performance.

You might be interested in
Howrley-David, Inc., manufactures two models of motorcycles: the Fatboy and the Screamer. Both models are assembled in the same
Greeley [361]

Answer:

<em>Cost per Unit  Fatboy= $  27800 </em>

<em>Screamer Cost per unit =  $3779.80   </em>

Explanation:

Howrley-David, Inc.

                               

                                        Fatboy             Screamer           Total

Units Assembled               990                 1,980                  2,970

Materials cost per unit      $ 2,600        $ 3,600

Material Costs                   2574000         7128000  

Other costs:

Direct labor                          $1069200       2138400      $ 3,207,600

Indirect materials                                                                 534, 600

Other overhead                                                                  <u>  1,603,800</u>

FoH                                     712800           1425600           2138400

Total Costs                          2752,2000    7484000

<u>No of units                             990                1980</u>

<u>Cost per Unit                       27800              3779.80   </u>

The total costs have been added and then divided with the number of units to get the cost per unit.

Direct Labor Costs  =Total Direct Labor Costs/ Total number of units* required number of units

DLC for Fatboy= $ 3,207,600 /2970 *990= $1069200

DLC for Screamer= $ 3,207,600 /2970 *1980= 2138400

FActory Overheads = Total Factory Costs/ Total Units ( Required Units)

FOH for Fatboy=  534, 600 +1,603,800/2970 * 990= 712800

FOH for Screamer = 534, 600 +1,603,800/2970 * 1980=  1425600

6 0
1 year ago
If inventory increases under the retail method, which of the following is true: a. Under the Average Cost retail method, a new l
NeTakaya

Answer:

d. Under the LIFO retail method, a new layer would be added.

Explanation:

The retail method is used to estimate ending inventory/cost of goods sold and is  widely used for financial reporting purposes, especially for quarterly financial statements. Retail methods are usually used with the weighted average cost flow assumption, FIFO or LIFO.

Now when the inventory increases under the retail method, LIFO retail method is the best to use because it gives you the highest cost of goods sold and the lowest taxable income. LIFO layer refers to a tranche of cost in an inventory costing system that follows the last-in, first-out (LIFO) cost flow assumption. Therefore when inventory increases under the LIFO retail method, a new layer would be added.

3 0
1 year ago
In-N-Out Burger decides to target both the college student community and the artisan build-your-own burger segment. What advanta
Ne4ueva [31]

Answer:

Increasing total sales by targeting more customers

Explanation:

When a company has a product that can satisfy various segments of customers, they will target as many customers as possible.

This will increase the number of sales that the company makes and in turn will increase revenue.

Targeting a wider customer base is the strategy being used by In-N-Out Burger. They decided to target both the college student community and the artisan build-your-own burger segment.

This startegy can however be more expensive if different advertisements are required to target different segments. Promotion expense will increase.

4 0
1 year ago
Suppose that a chicken farm uses a nearby stream to dispose of the wastes released by its chickens. These wastes flow downstream
Bess [88]

Answer:

See attached photo.

Explanation:

Refer to the photo attached.

7 0
1 year ago
Record the journal entry for each transaction below. Reference each transaction by date:
lidiya [134]

Answer:

Ona Cloud Corporation (OCC)

Journal Entries:

a. September 1:

Establishment of Ona Cloud Corporation.

b. September 1:

Debit Cash Account $15,000

Credit Common Stock $15,000

To record the common stock contributed by Pat Hopkins.

c. September 8:

Debit Cash Account $23,000

Credit Notes Payable $23,000

To record the bank loan payable in two years' time.

d. September 10:

Debit Equipment $20,500

Credit Cash Account $20,500

To record the purchase of computer equipment.

e. September 15:

Debit Supplies $1,650

Credit Accounts Payable $1,650

To record the purchase of supplies on account.

e. September 16:

Debit Rent Expense $2,250

Credit Cash Account $2,250

To record the payment for September rent.

e. September 22;

Debit Cash $7,500

Debit Accounts Receivable $2,750

Credit Service Revenue $10,250

To record the provision of services through September 22.

f. September 28:

Debit Utilities Expense $325

Credit Cash Account $325

To record payment for internet and phone service for the month.

g. September 29:

Debit Wages Expense $5,650

Credit Cash Account $5,650

To record the payment of wages for the month.

i. September 30:

Debit Utilities Expense $730

Credit Utilities Payable $730

To accrue unpaid electric utilities bill for the month.

Explanation:

Ona uses the general journal to record its business transactions initially as they occur from one day to another.  Journal entries identify the accounts involved in each transaction.  It records the account to be debited and the account to be credited in the general ledger.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Last week David spent $12,500 on advertising. This week he plans to spend twice as much. Next week he wants to spend half of wha
    14·1 answer
  • Justin discounts a 115-day note for $26,000 at 8.5%. the effective rate of interest to the nearest tenth percent is:
    7·2 answers
  • In each of the following pairs of bonds, select the bond that has the highest duration or effective duration: a. Bond A is a 6%
    6·1 answer
  • Rachel Davis buys a $20,000 property. She puts down $1,000, with the balance to be repaid over 20 years at 12% interest. Her mon
    11·1 answer
  • The balance sheet of Flo's Restaurant showed total assets of $600,000, liabilities of $160,000 and stockholders’ equity of $540,
    10·1 answer
  • Solar Innovations Corporation bought a machine at the beginning of the year at a cost of $40,000. The estimated useful life was
    13·1 answer
  • Skilled versus unskilled labor markets Consider the labor markets for unskilled workers and skilled workers in the United States
    13·1 answer
  • Which of the following situations is an example of country risk? Group of answer choices Alpha Corp., a rice manufacturer based
    8·1 answer
  • Use the following information to answer the next two questions. Downey Company bought a delivery truck for $62,000 on January 1,
    11·1 answer
  • Kahil Mfg. makes skateboards and uses a weighted average process costing system. On May 1, 2013, the company had 400 boards in p
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!