Answer:
a.
Date Account Title Debit Credit
Nov. 14 Note Receivable $4,800
Accounts Receivable $4,800
b.
Date Account Title Debit Credit
Dec, 14 Interest Receivable $56.40
Interest revenue $56.40
<u>Working </u>
= 4,800 * 9% * 47 days / 360
= $56.40
47 days is number of days from Nov. 14 to December 31.
c.
Date Account Title Debit Credit
Feb. 12 Cash $4,908
Interest receivable $56.40
Interest revenue $51.60
Notes Receivable $4,800
<u>Working:</u>
Cash = 4,800 + (4,800 * 90/360 * 9%)
= $4,908
Interest revenue = Cash - Interest receivable - Notes receivable
= 4,908 - 56.40 - 4,800
= $51.60
Answer:
The correct answer is
c. The balances in a special journal must always reconcile to the general ledger.
good luck
Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:

Answer:
Effect on income= $120,000 loss
Explanation:
Giving the following information:
Sales $320,000
Variable costs $200,000
Fixed costs $140,000.
None of the fixed costs are avoidable. Therefore, they shouldn't be taken into account to make the decision.
Effect on income= Sales - varaible cost
Effect on income= 320,000 - 200,000= $120,000 loss