Answer:
Total cashflows = $12,555+2.629x
x = $9,488.40
Explanation:
The computation of cash flow must the investment provide at the end of each of the final 4 years, that is, and X is shown below:-
Year Cashflow Present value at 8% Discounted cashflow
1 $2,500 0.926 2,315
2 $5,000 0.857 4,285
3 $7,500 0.794 5,955
4 x 0.735 0.735x
5 x 0.681 0.681x
6 x 0.63 0.630x
7 x 0.583 0.583x
Total cashflows $12,555+2.629x
Therefore,
$12,555 + 2.629x = $37500
2.629x = $37500 - $12555
x = $24945 ÷ 2.629
x = $24945 ÷ 2.629
x = $9,488.40
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Given that,
Total assets (Beginning) = $800,000
Total assets (Ending) = $900,000
Net income = $85,000
Sales = $1,700,000
Average assets = [Total assets (Beginning) + Total assets (Ending)] ÷ 2
= [$800,000 + $900,000] ÷ 2
= 850,000
Purdy's asset turnover:
= Sales ÷ Average assets
= $1,700,000 ÷ 850,000
= 2
Answer: Supervisory Management.
Explanation:
Rodrigo is now a member of the Supervisory Management of his company. The Supervisory managers are individuals that oversee other employees within a specified department in a company, to ensure they are carrying out their jobs effectively.
Answer:
F. Debit Accounts Payable $50.
B. Credit Merchandise Inventory $50.
Explanation:
As the company uses perpetual Inventory System, the journal entry to record the purchase return will be -
Debit Accounts Payable $50
Credit Merchandise Inventory $50
As the purchase was on credit, cash would not be either debit or credit. As the Merchandise Inventory returned to the suppliers, inventory was decreased. Hence, inventory will not be debit. Accounts payable was reduced too. Therefore, accounts payable will not be credit. Purchase returns are used in the periodic inventory system.